Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości Polski

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości społeczność I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku uczestniczyła w przedsięwzięciach honorujących dający Polsce niepodległość zwycięski czyn zbrojny.

W dalekim Paryżu, już po upadku Powstania Listopadowego, w „Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adam Mickiewicz modlił się słowami: „O wojnę powszechną za Wolność Ludów! […] O Broń i orły narodowe […] O niepodległość całość i wolność Ojczyzny naszej. Prosimy cię Panie. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen” (1832).

Marzenia wieszcza i plany przywódcy Hotelu Lambert księcia Adama Jerzego Czartoryskiego zrealizowali Józef Piłsudski – twórca nowoczesnego patriotyzmu i Roman Dmowski – twórca nowoczesnego nacjonalizmu. Obok umiłowania Ojczyzny i Narodu ważne też były niepodległościowe dążenia przywódców: ruchu ludowego – Wincentego Witosa, ruchu robotniczego – Ignacego Daszyńskiego, chrześcijańskiej demokracji – Wojciecha Korfantego, a także Ignacego Jana Paderewskiego – najwybitniejszego wówczas na świecie pianisty, polityka, przyjaciela prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona.

Dziś czcimy ideę niepodległości i zwycięski czyn zbrojny milionów Polaków z lat 1914 – 1921, ale też, jak zauważyła podczas szkolnych uroczystości Dyrektor I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego Małgorzata Mroczkowska, niepodległość nie jest dana raz na zawsze i musi być broniona także obecnie.

W obliczu aktualnych działań asymetrycznych i ataku hybrydowego na Polskę ze strony wschodnich reżimów totalitarnych, czy też postmodernistycznej anomii tzw. środowisk postępowych, konieczna jest codzienna twórcza praca na rzecz Ojczyzny. Biało-czerwona jednoczy pokolenia.

Nasi uczniowie odczytali specjalnie na tę okazję przygotowane „Życzenia dla Polski”:

Najdroższa Ojczyzno! My, Uczniowie I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku, życzymy Ci:

Klasa I A: Droga Polsko, dziękuję Ci za te góry ojczyste, za Morze Bałtyckie, za te chmury na niebie i za piękną kulturę. Piękna Ojczyzno, życzę Ci więcej patriotów, tak pięknej kultury oraz historii, którą tworzymy My, Polacy.

Klasa I B: Życzymy wielu mądrych ludzi walczących o wspólne dobro.

Klasa I C: Byśmy nie musieli już nigdy o swe imię, krwi wrogów przelewać, by Ci pieśni, Polsko, grały o Twej niezłomności, bo to naród Twój, patrioci, wstali z kolan, byśmy mogli zapisać się na historii świata kartach.

Klasa II A: Kochana Polsko! Z okazji Narodowego Święta Niepodległości cała klasa 2a życzy Ci, abyś zawsze była wolnym i niepodległym krajem. Aby obywatele Twojego kraju szanowali się nawzajem, abyś była dla nich ciepłym domem, w którym będą się czuć bezpiecznie. Niech każdy Polak będzie dumny ze swej ojczystej ziemi, kraju pełnego zabytków oraz bogatej i wspaniałej historii.

Klasa II B: Mojej ojczyźnie życzę pokoju oraz wzajemnego szacunku i życzliwości wobec każdego z nas.

Klasa II C: Życzymy Polsce szybko rozwijającej się gospodarki oraz dobrobytu dla Twoich wiernych i ukochanych obywateli.

Klasa III A: Życzymy Ci, Polsko dobrych, rozważnych i patriotycznych obywateli, trwałej niepodległości i wolności.

Klasa III B: Kochana Polsko! Chcielibyśmy Ci życzyć, aby w Polsce panował pokój i żebyś na zawsze pozostała wolna.

Klasa III C: Ukochana Polsko! Życzymy Ci dalszego trwania w pięknie swojego krajobrazu architektonicznego i naturalnego naszego kraju.

Klasa III D: Kochana, życzę Ci, żebyś nie była taka smutna i zamyślona. Byś zawsze czuła się bezpieczna, potrzebna, pewna siebie. Nie wyobrażam sobie być tam, gdzie Ciebie nie ma. Nawet jeśli gdzieś wyjadę, to zawsze będę myśleć o Tobie, nie pytaj dlaczego… Wciąż nie wiem, co tak naprawdę w Tobie widzę. Nigdy nie zapomnę, co dla mnie zrobiłaś, robisz. Wszystko co umiem, zawdzięczam Tobie. Pamiętam swoją pierwszą kąpiel w Bałtyku. Zimna woda otulała moje młode ciało. Pamiętasz, jak później razem biegaliśmy w deszczu? Wtedy po raz pierwszy zrozumiałem, jak bardzo Cię kocham. Chciałbym zatrzymać ten moment, zachować go w pamięci na zawsze. Dziękuję Ci, że zawsze przy mnie jesteś. Nie zawsze potrafię Ci się odwdzięczyć. Wierzę w jeszcze wiele radosnych chwil. Nie poddawaj się. Razem osiągniemy wiele, nawet jeśli inni w to nie wierzą, Polsko.

Klasa III E: My, klasa III e I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku oraz w imieniu wszystkich młodych Polaków chcielibyśmy podziękować za niezwyciężoną odwagę oraz za poświęcenie dla nas przyszłych pokoleń. Składamy najszczersze życzenia z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki wam jesteśmy tu teraz, w tym miejscu gdzie rozwijamy swoje pasje i spełniamy artystyczne marzenia. Dziękujemy!

Klasa IV A: Czasami słów mi brakuje, żeby powiedzieć, co czuję, ciągle próbuje od nowa, W końcu znajdę trzy słowa, słowa gorące jak lato, te słowa to: Kochamy Cię Polsko. Życzymy Ci, żebyś zawsze była piękna i kwitnąca, jak nasza polska wiosna. Dziękujemy za nauczenie nas odwagi w walce o to, co kochamy najbardziej.

Szkolnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyło utworzenie przez młodzież szpaleru z biało-czerwonymi balonikami, które następnie umocowano przed Dębami Pamięci kawalerów Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari gen. bryg. Tadeusza Petrażyckiego, gen. bryg. Konrada Zembrzuskiego, gen. bryg. Tadeusza Grabowskiego, laureata Złotego Wawrzynu Polskiej Akademii Literatury por. rez. Władysława Sebyły oraz Dębem 100-lecia Niepodległości.

Uwagę zgromadzonych przyciągnęła Paulina Sobiecka z klasy III D, która zaprezentowała własnoręcznie wykonaną kokardę narodową w oryginalnym, nie pozbawionym finezji ujęciu plastycznym. Z kolei w tradycyjnym już XV Biegu Niepodległości Ulicami Miasta Płocka pod hasłem „Biegnij z Biało-Czerwoną” naszych uczniów godnie reprezentowała klasa II A.

Uroczystość przygotował Samorząd Uczniowski I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku pod kierunkiem prof. Ewy Wojtysiak-Szczepańskiej.

Zdjęcia: artysta fotograf prof. Adam Bębenista