„Mies van der Rohe Award. Najlepsze współczesne realizacje architektoniczne” to kolejny wykład z cyklu „Rozmowy o … Alfabet designu”, czyli spotkania z architekturą, sztuką, rzemiosłem artystycznym wybitnych światowych twórców XX i XXI wieku.
Wykład poprowadziła mgr Karolina Boruszewska, absolwentka I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku i Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Ludwig Mies van der Rohe to jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych, obok Le Corbusiera czy też Franka Lloyda Wrighta, architektów XX wieku. Do wybitnych dzieł zaliczamy Deutscher Pavillon w Barcelonie (ESP 1929, rekonstr. 1986), Vila Tugendhat w Brnie (CZE 1930, wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO 2001), Farnsworth House w Plano (USA 1950), S. R. Crown Hall w Chicago (USA 1956), Seagram Building w New York City (USA 1958), Neue Nationalgalerie w Berlinie (DEU 1968).
Jego imię nosi najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie architektury i urbanistyki w Europie, które dorównuje rangą Pritzker Architecture Prize – obydwa porównywane są z Nagrodą Nobla w świecie nauki.
Zdjęcia: Maciej Jeziórski