Jakub Graczyk laureatem II nagrody IX Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczny i Animację Filmową

Już po raz dziewiąty odbył się Ogólnopolski Konkurs na Rysunek Satyryczny i Animację Filmową „Zagrożenia Środowiska Naturalnego Człowieka”, zorganizowany przez Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, a sponsorami nagród, prócz Magistratu, był m.in. Poseł na Sejm RP Tomasz Kulesza, Muzeum Karykatury w Warszawie, Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie, Nadleśnictwa w Jarosławiu, Birczy, Dynowie, Lubaczowie, Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Karola Benbenka z Przeworska.

W konkursie uczestniczyły 332 prace z 19 szkół plastycznych w Polsce. Oceny dokonało jury, którego skład stanowili znani i cenieni rysownicy satyrycy: Jacek Frankowski, Edward Lutczyn, Andrzej Lichota, Marek Gliwa. Bardzo wysoko oceniono artystyczny poziom nadesłanych prac, a ze względu na ilość ciekawych realizacji w dziale komiksu, postanowiono przyznać osobne nagrody za film i osobne za komiks. Taki też podział przewidywać będzie regulamin następnych edycji.

Tym bardziej cieszy sukces młodego artysty plastyka z I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku. Jakub Graczyk to uczeń klasy pierwszej słynnego płockiego Plastyka. Jego komiks zdobył II nagrodę, zyskując uznanie nie tylko członków jury, ale też uczestników wernisażu wystawy pokonkursowej, który odbył się 26 marca w szkolnej galerii „Synagoga”. Należy podkreślić, że opiekunem Kuby jest prof. Magdalena Sikorska Tokarska – artysta plastyk I Prywatnego Liceum Plastycznego.