PRZED BEATYFIKACJĄ. WYSTAWA O KSIĘDZU JERZYM POPIEŁUSZCE W I PRYWATNYM LICEUM PLASTYCZNYM

Uroczystość otwarcia wystawy w Plastyku zgromadziła w dniu 29 marca 2010 roku wiele znanych postaci z Płocka i kraju. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Rady Miasta Płocka, nauczyciele i uczniowie szkół średnich, dziennikarze mediów lokalnych. Z Warszawy przybyła senator RP Joanna Fetlińska (która zginie kilka dni później w niewyjaśnionej do dziś katastrofie pod Smoleńskiem) i poseł RP Wojciech Jasiński. Goszczącego tego dnia w I Prywatnym Liceum Plastycznym, I Prywatnym LO im. Marceliny Rościszewskiej i LO im. Władysława Jagiełły Wicemarszałka Senatu RP Zbigniewa Romaszewskiego wezwały wcześniej do stolicy pilne obowiązki państwowe.

Dyrektor I Prywatnego Liceum Plastycznego Małgorzata Mroczkowska otworzyła wystawę witając zgromadzonych gości. Właściciel zbiorów to Tadeusz Taworski. Urodzony w Buenos Aires w 1938 roku całe swoje życie związał z Płockiem. Dyrektor ogrodu zoologicznego w latach 1956-1996, przewodniczący pierwszej demokratycznie wybranej Rady Miasta Płocka, obecnie wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia im. św. Brata Alberta w Płocku.

Uważałem, że młodzież z prowincji nie ma szansy oglądania dużych wystaw prezentowanych w dużych miastach i wie zbyt mało o ks. Popiełuszce. Dlatego postanowiłem stworzyć tzw. wystawę wędrującą, która będzie docierać do małych miejscowości. Tuż przed planowaną beatyfikacją pozwoli ona lepiej poznać ks. Jerzego – wyjaśnił Tadeusz Taworski.

Eksponowane zbiory to bogata kolekcja materiałów prasowych oraz zdjęć, które wykonywali Tadeusz Taworski, Wiesław Kowalski i Jan Waćkowski. Dobrze dokumentują działalność duszpasterską księdza Jerzego Popiełuszki opartą na przesłaniu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (św. Paweł, Rz 12,21), nauczaniu papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. To m.in odprawiane w stanie wojennym Msze za Ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, czy pogrzeb zamordowanego w 1983 roku przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu terroru warszawskiego maturzysty Grzegorza Przemyka. Nic też dziwnego, że męczeńska śmierć kapelana „Solidarności” wstrząsnęła Polską. Jego pogrzeb dnia 3 listopada 1984 roku zgromadził pół miliona ludzi, a grób księdza Jerzego odwiedziło do dzisiaj około dwadzieścia milionów ludzi z całego świata.

Dzięki Tadeuszowi Taworskiemu wystawa otwarta w I Prywatnym Liceum Plastycznym w Płocku ukazała w pełni postać wybitnego polskiego kapłana. Jak wyjaśniła dyrektor Małgorzata Mroczkowska, część zbiorów stanowią prace uczniów Plastyka. To plakaty inspirowane postacią i dziełem kapelana „Solidarności”. Dodała, iż wyraziła zgodę na ekspozycję w sali wystawowej Plastyka, gdyż dobrze zna autora zbiorów i ceni bardzo jego szlachetne intencje, zmierzające do przybliżenia sylwetki księdza Jerzego Popiełuszki.

Zdjęcia: Marek Mroczkowski, Tomasz Niesłuchowski