Misterium w Katedrze. Gratulacje J.E. Eduardo Nuno Rafaela – Ambasadora Portugalii dla naszych szkół

Marek Mroczkowski

Misterium w Katedrze. Gratulacje J.E. Eduardo Nuno Rafaela – Ambasadora Portugalii dla naszych szkół!

 Pod koniec stycznia 2011 roku nadeszła pocztą dyplomatyczną korespondencja z Ambasady Portugalii w Rzeczypospolitej Polskiej, skierowana do Dyrektor Małgorzaty Mroczkowskiej oraz uczniów I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marceliny Rościszewskiej i I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku.

Jego Ekscelencja Eduardo Nuno Rafael – Deputy Head of Mission Ambasady Portugalii w Warszawie napisał z wyrazami szacunku:

Szanowna Pani Dyrektor, 

Drodzy Uczniowie,

Chciałbym wyrazić mój zachwyt przedstawieniem teatralnym w niedzielę, 9 stycznia 2011, w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, które w mojej skromnej ocenie było dobrze przygotowane i świetnie zagrane.

Podobało mi się nowoczesne ujęcie tematów wciąż tak aktualnych i ważnych. Chciałbym podkreślić wspaniałe zdolności wokalne i naturalność gry aktorskiej uczestników przedstawienia.

Gratuluję sztuki, życzę sukcesów w przyszłości i wytrwałości w dalszej pracy twórczej.

Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku – najstarszej świątyni i najcenniejszym zabytku Płocka, w miejscu spoczynku władców Polski, odbyło się piękne widowisko bożonarodzeniowe “Świąteczna ulica”. Klasyczne założenia jasełkowe odegrane zostały w zaaranżowanej do czasów współczesnych scenerii, obejmując obecne problemy Polaków.

Tłumy płocczan, a jednym z gości honorowych był Ambasador Portugali w Rzeczypospolitej Polskiej, wypełniły szczelnie nawy Bazyliki Katedralnej, by w skupieniu obejrzeć świąteczne przestawienie, wzruszyć się religijną problematyką, zadumać nad realiami dzisiejszego świata, wspólnie kolędować, podzielić się opłatkiem.

Wielkie wrażenie wywarli uczestnicy przedstawienia, wśród których wymienić należy uczniów I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marceliny Rościszewskiej w Płocku– Agatę GarstkęNorberta JarosławskiegoAdriannę KoziorowskąAleksandrę NowakowskąKamila PankowskiegoArtura SadowskiegoAnnę SobieckąJana Wieczorka oraz uczniów I Prywatnego Liceum Plastycznego – Bartosza BębenistęArtura GasparyanaAdriana GizęJustynę Ozimkiewicz i Elizę Smolarek.

Sukces możliwy był dzięki twórczej pracy prof. Krzysztofa Dobaczewskiego, wykładowcy religii w naszych szkołach, który potrafił swym autorytetem porwać młodzież do pracy i stworzyć z nią widowisko o dużych walorach aktorskich i muzycznych.

Szczególne podziękowania należą się ks. kan. dr. Markowi Zawadzkiemuproboszczowi Bazyliki Katedralnej, który wyraził pasterską zgodę na to przedstawienie, był z nami obecny i w murach prastarej świątyni wygłosił słowo Boże, udzielając zgromadzonym wiernym błogosławieństwa.