Warsztaty na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

W trzydniowym wyjeździe edukacyjnym na Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczyły cztery uczennice z I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku Aleksandra Kobza, Kinga Nowacka, Natalia Rutkowska oraz Karolina Boruszewska. Organizatorem i kierownikiem wycieczki studyjnej był artysta plastyk prof. Maciej Jeziórski – nauczyciel aranżacji przestrzeni i podstaw projektowania płockiego „Plastyka”.

Głównym celem naszego wyjazdu do Torunia był jeden z siedemnastu wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – szczycący się tradycją sięgającą osiemnastowiecznej szkoły wileńskiej Wydział Sztuk Pięknych. Z życzliwością do młodych twórców odniosła się dziekan wydziału prof. dr hab. Elżbieta Basiul, a także dr hab. Krzysztof Białowicz – kierownik Zakładu Plastyki Intermedialnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dzięki temu była możliwość udziału w warsztatach ze sztuki mediów i edukacji wizualnej.

Naszym pierwszym zadaniem było wykonanie zdjęć własnoręcznie skonstruowanym aparatem fotograficznym typu camera obscura. Temat zdjęć był dowolny. Zdjęcia były wykonywane w ogrodzie Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Najważniejsze w tym zadaniu było zapoznanie się z pojęciem i techniką fotografii otworkowej. Potem udałyśmy się na warsztaty fotograficzne, gdzie uczestniczyłyśmy w sesji zdjęciowej aparatem otworkowym. Wszystkie fotografie zostały wywołane jako pozytywy w bardzo dobrze zaopatrzonej ciemni Wydziału.

Camera obscura (łac. ciemna komnata) – prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Pierwowzór aparatu fotograficznego. Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3–1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony (lub powiększony) obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.

Fotografia otworkowa – technika wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura.

Drugim zadaniem było wykonanie GIF-u w programie dostępnym online www.piskelapp.com. Następnie tworzyłyśmy animacje za pomocą zdjęć wykonanych własnoręcznie w programie Adobe Premiere Pro CS5. Potem pracowałyśmy z greenbox’em. Naszym zadaniem było nagranie filmu o sobie, swoich zainteresowaniach i pasjach, a następnie montaż filmu oraz wybór wybranego tła i naniesienie go na greenbox.

Greenbox – odpowiednik blueboxu wykorzystujący zielony kolor tła do realizacji podłożenia dowolnego innego obrazu w miejsce zielonego obszaru kadru.

Przy okazji zwiedziłyśmy sale wykładowe i pracownie budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK, poznałyśmy podstawy programów i urządzeń potrzebnych do tworzenia multimediów oraz miałyśmy możliwość przyswojenia dużej ilości wiedzy w tak krótkim czasie.

W międzyczasie uczestniczyłyśmy w kilku wystawach, m.in. w VII Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego „Rysować”, w wystawie „Do rany przyłóż” ogólnopolskiego cyklu „Galeria Urząd” w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ulicy Grudziądzkiej w Toruniu, w wystawie „Sztuka to mój konik” oraz w VII Międzynarodowym Festiwalu Plakatu i Typografii „7 PLASTER” w Centrum Sztuki Współczesnej i w aktualnych wystawach Galerii Sztuki Wzorownia.

Po trzech dniach owocnej pracy wróciliśmy do Płocka z uśmiechami na twarzach oraz upominkami od Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, ze swoją ofertą dydaktyczną- niezwykle bogatą i różnorodną- zaprasza uzdolnionych artystycznie i humanistycznie, młodych ludzi do rozwijania swych umiejętności na kierunkach artystycznych w pracowniach: malarstwa, grafiki, rzeźby, rysunku, witrażu, fotografii, multimediów oraz edukacji artystycznej, po gruntowne przygotowanie do zawodu konserwatora-restauratora dzieł sztuki a także teoretyczną wiedzę z zakresu historii sztuki, muzealnictwa oraz krytyki artystycznej.

www.wydawnictwoumk.pl
www.art.umk.pl
www.csw.torun.pl/plaster
www.etnomuzeum.pl
www.wzorownia.pl