Nasz gość – rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andriannik

Rekolekcje wielkopostne w Sali Wystawowej I Prywatnego Liceum Plastycznego im. Władysława Drapiewskiego i znakomici goście: proboszcz naszej parafii katedralnej pw. św. Zygmunta ks. kan. Stefan Cegłowski i ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, który przedstawił swoją pracę jako rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski. „Bądź odważny, mów prawdę i nie lękaj się” – usłyszał wtedy (2015) od Przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Ks. Paweł podkreślił, że w życiu zawsze chciał więcej i lepiej, co pozwoliło zwiedzać świat, poznawać ludzi i studiować: Pontificia Universitas Sanctae Crucis – Rzym (2005), Studium Biblicum Franciscanum – Jerozolima (2008), École Biblique et Archéologique Française – Jerozolima (2012), University of Oxford (2015, doktorat), równolegle The Hebrew University – Jerozolima (2005-2014).

Specjalizuje się w biblistyce, archeologii, teologii, orientalistyce, judaistyce, hebraistyce. Posługuje się 16 językami nowożytnymi i starożytnymi. Jest profesorem Pontificia Universitas Sanctae Crucis w Rzymie i Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Warto dodać iż nasz gość jest zaangażowany w tworzenie Kaplicy Pamięci przy toruńskim sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W efekcie pracy naukowo-badawczej w ciągu 3 lat udało się zebrać świadectwo 40 tysięcy osób o Polakach ratujących Żydów. Napłynęło ok. 1500 zdjęć, ponad 17 tys. stron dokumentów oraz ok. 1,5 tys. e-maili. Obecnie w kaplicy wypisanych jest 1059 nazwisk osób ratujących Żydów.

„Mamy wspólnego wroga. Tym wrogiem jest czas. Trzeba zrobić wszystko, by pamięć o nich nie zginęła. Trzeba ocalić od zapomnienia to, co się da ocalić” – mówił ks. dr Rytel-Andrianik podczas Międzynarodowego Kongresu „Pomoc Polaków w ratowaniu Żydów” (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, 27.10.2016), w którym uczestniczyli m.in. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce Michał Sobelman oraz świadkowie Holocaustu z Izraela i z Polski.