Radosław Sztupecki – laureatem I nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Autoportret, czyli portret własny” w Grudziądzu

Sukces uczniów Szkół LOGOS, tym razem w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Autoportret, czyli portret własny”. Do Grudziądza napłynęło ponad 800 prac z ponad 100 szkół. I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego: Radosław Sztupecki – I nagroda, Karolina Boruszewska – wyróżnienie. I Prywatne Gimnazjum plastyczne: Malwina Kobuszewska – wyróżnienie. Nagrody i dyplomy odbieramy osobiście w Grudziądzu.

W kategorii szkół średnich
I nagroda: Radosław Sztupecki – I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego w Płocku. Praca malarska inspirowana twórczością Zdzisława Beksińskiego.
Wyróżnienie: Karolina Boruszewska – I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego w Płocku. Praca malarska powstała pod wpływem dokonań Vincenta van Gogha. Autorka zdobyła niedawno II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Wisła, jaką znam”, organizowanym przez Płocką Galerię Sztuki.

W kategorii gimnazjów

Wyróżnienie: Malwina Kobuszewska – I Prywatne Gimnazjum plastyczne w Płocku. Rysunek bez inspiracji, bezpośrednio z „natury” (lustro i zdjęcia!). Niezwykle dojrzała, nieco drapieżna kreska, u 14-letniej zaledwie artystki. Szczególnym wyróżnieniem było umieszczenie jej rysunku w druku zaproszenia na wystawę pokonkursową. Malwina zdobyła ostatnio I nagrodę w kategorii malarstwa w VII Regionalnym Konkursie Plastycznym „Mój krajobraz”, organizowanym przez I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego w Płocku.

Laureaci osobiście odebrali dyplomy i nagrody w Grudziądzu. Dodatkowym wyróżnieniem było otrzymanie od organizatorów kart pocztowych z reprodukcjami własnej, nagrodzonej pracy. Nic też dziwnego, że młodzi artyści podchwycili pomysł opiekuna grupy, historyka sztuki Marka Mroczkowskiego i postanowili kartki wysłać pocztą z pozdrowieniami dla rodzin oraz do swych szkół w Płocku.

Kilkugodzinny pobyt w Grudziądzu umożliwił płocczanom zwiedzanie tego pięknego miasta. Duże wrażenie zrobił na uczniach pomnik ułana z dziewczyną, z wyrytym fragmentem wiersza przypisywanym gen. Bolesławowi Wieniawie Długoszowskiemu: „a w sercu ułana, gdy położysz na dłoń: na pierwszym miejscu panna, a przed nią – tylko koń” (Grudziądz był przed wojną marzeniem abiturientów po zdaniu matury i absolwentów szkół wyższych – Szkoła Podchorążych Rezerwy Kawalerii)

W programie wycieczki znalazł się też m.in. słynny zespół spichrzów, gotycki kościół św. Mikołaja oraz romantyczne ruiny zamku krzyżackiego z odbudowaną (2015) wieżą, skąd rozciąga się wspaniała panorama doliny Wisły. Na koniec krótki odpoczynek w kawiarence na Rynku Starego Miasta. Widać stąd przystanek nowoczesnego tramwaju (modernizacja linii: 2017), co wzbudziło pytanie uczniów: kiedy pojawi się w Płocku ten najnowocześniejszy, proekologiczny i najszybszy, poza metrem, środek komunikacji?

Pytanie uzasadnione, gdyż, jak wyjaśnił młodzieży Marek Mroczkowski, trasa pod tramwaj w Płocku, mieście większym od Grudziądza, wytyczona została jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia, a projekt przygotowywał wnuk Marceliny Rościszewskiej, prof. dr hab. Michał Rościszewski z Politechniki Śląskiej.

Warto dodać, że tramwaje są też w innych, mniejszych od Płocka miastach – w Elblągu i Gorzowie Wielkopolskim, a w 2015 roku przywrócono tramwaje w Olsztynie – to supernowoczesne zestawy polskiej produkcji Solaris Tramino.