Uczniowie klasy II A na wernisażu ,,Pokolenia. Kobiety – obszar wspólny” w Muzeum Mazowieckim w Płocku – w relacji Moniki Makowskiej i Aleksandry Pawlak (II A)

Bartłomiej Kępczyński, Jakub Libich, Monika Makowska, Aleksandra Pawlak, Wiktoria Wilkiewicz, Klaudia Wiśniewska i Małgorzata Wyrwich z klasy II A uczestniczyli w wernisażu ,,Pokolenia. Kobiety – obszar wspólny”, na którym swoje prace prezentowały artystki związane z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

W Muzeum Mazowieckim w Płocku odbył się wernisaż wystawy ,,Pokolenia. Kobiety – obszar wspólny” powstałej we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorem wystawy i pomysłodawcą cyklu wystaw jest prowadzący Pracownię Alternatywnego Obrazowania w Katedrze Działań Mediów Wydziału Sztuki Mediów prof. zw. Włodzimierz Szymański. Prezentowane prace z dziedziny multimediów, fotografii, grafiki i animacji należały do artystek dr Anny Jędrzejec, dr Izabeli Maciusowicz, dr Katarzyny Stanny i prof. Ewy Ziobrowskiej.

Tekst, który mogliśmy przeczytać na wernisażu: ,,To wystawa o refleksji nad naturą i człowiekiem, o tym, co artysta jest w stanie wnieść poprzez swą sztukę do naszego codziennego życia.” Prace dr Anny Jędrzejec – asystentki w Pracowni Rysunku i Koloru Wydziału Scenografii – łączą się z tradycją i filozofią ,,haiku”. Stanowią dobry przykład translacji doświadczenia zmysłowego na język sztuki.

W swoich pracach artystka stawia na ukazaniu materii przez kształtujące ją światło. Dzieła Anny Jędrzejec są monochromatyczne, ziarniste, klasycznie skomponowane w estetyce harmonii rozpiętej na granicy blasku i cienia. Tkwi w nich dyskretny ruch, jak również ten, który wywołuje sam odbiorca przemieszczając się po przestrzeni wystawienniczej.

Zbiór fotografii zatytułowany ,,Podwójne sugestie” wykonany został przez dr Izabelę Maciusowicz – Prodziekan ds. dydaktycznych i naukowych Wydziału Sztuki Mediów – w 2017 roku podczas podróży do Japonii. Inspiracją dla autorki było otoczenie, w jakim się znajdowała, klimat danego miejsca, a także różne impulsy, takie jakie dźwięk, zapach czy światło. Zdjęcia pozbawione są obróbki graficznej, co pozwala na indywidualną interpretację i odbiór, a widz podczas oglądania prac jest w stanie w pewnym stopniu poczuć to, co czuła artystka w danym momencie trzymając aparat w ręku.

Plakat i okładki autorstwa dr Katarzyny Stanny – Pełnomocnik ds. Studiów Niestacjonarnych Wydziału Sztuki Mediów – przedstawiają tematykę różnorodną dotyczącą dziedzin nauki, poruszającą zagadnienia etyczne. W swoich pracach artystka używa zabawnych czcionek, portretu, rysunku, zdjęcia, znaku czy kolażu. Dzięki użyciu jednolitych, nieagresywnych barw widz ma pole do interpretacji i przemyśleń. Duża sprawność warsztatowa oraz doświadczenie sprawiają, iż prace Katarzyny Stanny stanowią przykład wzorcowej sztuki użytkowej.

Dr hab. Ewa Ziobrowska, prof. ASP Wydziału Sztuki Mediów swoje prace wykonała w klasycznej technice animacji poklatkowej. W ,,Na piasku” eksperymentuje z procesem widzenia, ponieważ dopiero z daleka możemy dostrzec prawdziwy przekaz dzieła. Film wzbogaca ścieżka dźwiękowa imitująca dźwięki plaży, zmieniająca się później w muzykę księdza Antonio Vivaldiego, co buduje klimat i współgra z przedstawionymi scenami. Efekt ziarnistości poprzez zastosowanie poruszających się drobinek piasku wprowadza ruch i dynamikę.

Naszym zdaniem wernisaż był bardzo interesujący. Ciekawym doświadczeniem była dla nas rozmowa z Izabelą Maciusowicz, która podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami z pobytu w Japonii, a także jej przygodą z fotografią. Po przybyciu z lekkim opóźnieniem Katarzyny Stanny i Anny Jędrzejec dowiedzieliśmy się od artystek więcej na temat ich prac i historii ich powstania.

Żałujemy, iż nie było nam dane poznać Ewy Ziobrowskiej, która z pewnością, tak jak pozostałe artystki, wniosłaby coś ciekawego do naszego życia. Obserwacja prac oraz profesjonalizmu i kreatywności autorek dała nam inspirację do tworzenia i rozwijania się. Nikt z nas nie traktuje czasu spędzonego na wystawie jako stracony i z chęcią udamy się na kolejne tego typu wydarzenie organizowane przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, które po raz kolejny nie zawiodło w kwestii organizacji.

Tekst: Monika Makowska, Aleksandra Pawlak
Zdjęcia: Andrzej Mickiewicz, Monika Makowska, Klaudia Wiśniewska