„Dama z gronostajem” na monecie Narodowego Banku Polskiego

W zbiorach pracowni historii sztuki mamy wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski srebrną monetę o nominale 20 PLN. Na rewersie znajduje się wizerunek arcydzieła Leonarda da Vinci.

„Przeszłość przyszłości”. Dnia 20 grudnia 2019 roku Muzeum Książąt Czartoryskich zostało otwarte. Od 2017 roku ten najnowocześniejszy obecnie na świecie obiekt muzealny jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, które obchodzi 140-lecie powstania.

Z tej okazji do obiegu pieniężnego wprowadzona została srebrna moneta o nominale 20 PLN „140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie”. Rewers monety przedstawia wizerunek najcenniejszego obrazu w Muzeum Narodowym w Krakowie i w zbiorach w Polsce „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Projektantem monety jest Dominika Karpińska-Kopiec, emitentem Narodowy Bank Polski, producentem Mennica Polska. Nominał 20 PLN (aktualna cena rynkowa 189 PLN), Ag 925/1000, stempel lustrzany, rant gładki, 38,61 mm, 28,28 g, nakład do 13 000 sztuk.

„Pamiątki przeszłości dla przyszłych pokoleń gromadzić i dbać o nie tak, jak powinno dbać każde świadome swojej historii państwo”. Tym przesłaniem księżnej Izabeli Czartoryskiej kierował się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Piotr Gliński podejmując decyzję o zakupie przez Skarb Państwa światowej klasy kolekcji Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich, a następnie przekazaniu jej Muzeum Narodowemu w Krakowie, co trwale wyeliminowało ryzyko jej utraty przez sprzedaż czy wywóz za granicę.

Prawo własności przekazał książę Adam Karol Czartoryski za kwotę 100 mln €. Operacja przeprowadzona została w 2016 roku zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Warto w tym miejscu zauważyć, że na wystawie „Złote czasy Rzeczypospolitej” w Palacio Real w Madrycie (ESP, 2011) sam tylko obraz „Dama z gronostajem” został ubezpieczony na 300 mln €.

Po wyemitowanej przez Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato Republiki Włoskiej monecie okolicznościowej o nominale 2 € to druga moneta wybita w Europie w 2019 roku, która uwiecznia znajdujące się w polskich zbiorach arcydzieło Leonarda da Vinci.

https://www.youtube.com/watch?v=k9Z_bmaKqPk
https://plastyk-plock.pl/index.php/2019/03/01/dama-z-gronostajem-leonarda-da-vinci-za-2-euro