Wycieczka edukacyjna do Łodzi: ASP, ms2, EC1 – w relacji Aleksandry Rogozińskiej (II A)

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ciekawym i praktycznym wyjeździe edukacyjnym do Łodzi. W programie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, Muzeum Sztuki ms2, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 Łódź – Miasto Kultury.

Pierwszym przystankiem była Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Przybliżyła nam ją mgr Magdalena Stańczyk z Centrum Promocji Akademii. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez studentki z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Agatę Bugalską, Zuzannę Chmurę oraz Kasię Michnowską.

Jego Magnificencja Prorektor ds. Nauczania prof. zw. Mariusz Łukawski osobiście prezentował nam Pracownię Projektowania Plakatu, którą na co dzień kieruje (Wydział Grafiki i Malarstwa). W Pracowni Technik Łączonych (Katedra Grafiki Warsztatowej, Wydział Grafiki i Malarstwa) przyjął nas jej kierownik, a równocześnie kierownik Katedry Grafiki Warsztatowej prof. ndzw. dr hab. Sławomir Ćwiek. Artyści Zbisław Janiak i Krzysztof Mikoś demonstrowali działanie Pracowni Sitodruku (Katedra Druku na Tkaninie, Wydział Tkaniny i Ubioru). Pracownię Malarstwa i Rysunku udostępniła Dziekan Wydziału Tkaniny i Ubioru prof. ndzw. dr hab. Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder. Pracownię Podstaw Kompozycji prezentowała Prodziekan ds. Studentów Wydziału Sztuk Pięknych dr Magdalena Kacperska.

Następnie odwiedziliśmy Muzeum Sztuki ms2. Tam prelekcję przeprowadziła oraz pokazała nam dzieła zgromadzone na wystawie „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy” jej kurator Małgorzata Wiktorko. Zapoznaliśmy się z twórczością światowej sławy artystów Katarzyny Kobro (rzeźbiarka awangardowa) oraz Władysława Strzemińskiego (malarz). Miłość oraz późniejszy konflikt artystów natchnęły ich córkę Nikę Strzemińską do publikacji książki „Sztuka, miłość i nienawiść. O Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim”.

Na zakończenie udaliśmy się do EC1 Łódź – Miasto Kultur, a w nim do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Tu odbyły się warsztaty z Piotrem Kasińskim, który zagłębił sztukę komiksu i poprowadził na ten temat prelekcję. Omówił kultowe komiksy: ,,Yellow Kid’’ (uznawany jako pierwszy komiks), ,,Persepolis” oraz ,,Maus”. Z polskich artystów wyróżnił twórczość Tomka Piorunowskiego, Jacka Frąsia, Przemysława Truścińskiego, Krzysztofa Ostrowskiego oraz Tomasza Tomaszewskiego.

Potem wystawa „Sztuka DC. Świt superbohaterów”. To ponad 1000 m2 powierzchni wystawienniczej filmowego i komiksowego świata Batmana, Jokera, Wonderwoman i Aquamana, których kochają wszyscy. Po wystawie oprowadził nas i swą pasją do komiksu zarażał dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi Adam Radoń.

Chciałabym w imieniu wszystkich uczniów biorących udział w wycieczce podziękować organizatorowi wycieczki prof. Maciejowi Jeziórskiemu za wspaniały, niosący dużo ciekawych możliwości wyjazd oraz opiekunom: prof. Magdalenie Sikorskiej-Tokarskiej, dyr. Marcinowi Mroczkowskiemu oraz prof. Michałowi Piotrowi Bukowskiemu za pełne zaangażowanie. Myślę, że dla wszystkich był to znakomity wyjazd.

Tekst: Aleksandra Rogozińska, klasa II A
Zdjęcia: Marcin Mroczkowski – niemal wszystkie, kilka Jakuba Libicha (II A) i Michała Bukowskiego