Wyrafinowana wycieczka edukacyjna do Poznania: Uniwersytet Artystyczny, Muzeum Narodowe, Muzeum Blubry, CK Zamek, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

W stolicy Wielkopolski uczniowie klas I-III uczestniczyli w atrakcyjnych warsztatach graficznych, projektanckich, robotycznych, lekcjach historii sztuki i rozrywkach multimedialnych.

Pierwsze kroki uczestnicy wycieczki skierowali do Uniwersytetu Artystycznego, gdzie z pracownikami Biura Promocji Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej zwiedzili pracownie grafiki kinetycznej, grafiki warsztatowej, typografii, infografiki i opakowań oraz sitodruku.

Drugim punktem programu była lekcja z kuratorami zbiorów Muzeum Narodowego i studiowanie dzieł takich mistrzów jak m.in. Lucas Cranach Starszy, Jacopo Tintoretto, Diego Velázquez, Marcello Bacciarelli, Bernardo Bellotto zw. Canaletto, Claude Monet, Olga Boznańska, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Władysław Hasior.

W Muzeum Blubry chwile relaksu i rozrywki. Poznańskie legendy w interaktywnym labiryncie 6D. Dzieje Poznania w 3D, multimedialne ekrany z gwarą poznańską, półtorametrowa makieta ratusza i słynne koziołki, mgła, wiatr, lasery i słodki migdałowo-makowo-orzechowy zapach rogali świętomarcińskich.

Kolejnym punktem programu wizyta w Centrum Kultury Zamek i lekcja z przewodnikiem kontekstów artystyczno-historycznych, technik i materiałów na wystawie „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni”. Kolekcja znakomitej XIX-wiecznej grafiki francuskiej – akwatinty, akwaforty, suchoryty pochodzące z depozytu Pissarro Family Collection w Ashmolean Museum na University of Oxford i kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie: Camille Pissarro, Alfred Sisley, Berthe Morisot, Paul Cézanne, Pierre-Auguste Renoir, Henri de Toulouse Lautrec, Édouard Manet, Édouard Vuillard, Pierre Bonnard.

W ramach piątego punktu programu odbyły się warsztaty z elementami informatyki, robotyki i konstrukcji w otwartej we wrześniu 2019 roku pracowni LEGO Education Innovation Studio na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. To obecnie jedyny polski ośrodek akademicki, w którym powstało studio innowacji, gdzie uczniowie mogli poznać rozwijające kreatywność, interaktywne środowisko do nauki, wspierające pracę zespołową i komunikację. Do dyspozycji ponad 100 zestawów różnych rozwiązań klocków LEGO (DUPLO, WeDo 2.0, EV3) wraz z zestawami rozszerzającymi o wartości ponad 120 tysięcy złotych.

Na koniec ponownie Uniwersytet Artystyczny, tym razem warsztaty projektowania wnętrz mieszkalnych na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii i warsztaty tworzenia kompozycji literniczych opartych o kaligrafię brush penem na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Artystycznego. Wrażeniami z pobytu i studiowania w Poznaniu podzieliła się przy tej okazji nasza absolwentka, a obecnie studentka Uniwersytetu Artystycznego Karolina Boruszewska.

Wycieczka edukacyjna jak zwykle udana, a to dzięki dyscyplinie naszych uczniów i opiece artystów plastyków – prof. Sandry Wilczyńskiej, prof. Włodzimierza Kwiatkowskiego, a w szczególności odpowiedzialnego za bogaty program i organizację kierownika wyprawy prof. Macieja Jeziórskiego.

Zdjęcia: Maciej Jeziórski, Aleksandra Rogozińska (II A), Laura Mielczarek (III A)