Europejski Dzień Języków i Vincent van Gogh, czyli w Plastyku lingwistycznie, artystycznie i filmowo

BLR, FRA, LTU, LIE, UKR, AUT, PRT, ESP, CHE, DEU, ITA w Plastyku i „Van Gogh. U bram wieczności” w NoveKino Przedwiośnie.

Uczniowie Plastyka zorganizowali niedawno Europejski Dzień Języków, który obchodzony jest rokrocznie dnia 26 września dla ukazania Europejczykom znaczenia uczenia się języków oraz propagowania różnorodności lingwistycznej i bogactwa kulturowego Starego Kontynentu. Święto ustanowiła Rada Europy w 2001 roku.

Jednym z inspirujących wydarzeń był seans „Van Gogh. U bram wieczności” (2018) w reżyserii Juliana Schnabla – amerykańskiego reżysera, scenarzysty, artysty malarza oraz rzeźbiarza. W niekonwencjonalnych kadrach i dialogach filmu Willem Dafoe w roli głównej ukazał najbardziej owocny twórczo i zarazem najbardziej dramatyczny okres życia Vincenta Van Gogha w prowansalskim Arles.

Od samego rana mogliśmy ujrzeć uczniów naszej szkoły w ubiorach odpowiadających barwom kraju, który wylosowali kilka dni wcześniej na spotkaniu trójek klasowych. Każda z klas zaangażowała się w przygotowanie elementów stroju, makijażu i rekwizytów na dzień języków obcych.

Dzięki kreatywności naszych uczniów mogliśmy zobaczyć symbole, elementy strojów ludowych, tradycyjne artykuły spożywcze, a nawet aranżacje słynnych obrazów wraz z ucharakteryzowanymi postaciami malarzy hiszpańskich. Państwa, które reprezentowali to: I A – Białoruś, I B – Francja, I C – Litwa, II A – Lichtenstein, II B – Ukraina, II C – Austria, II D – Portugalia, II E – Hiszpania, III A – Szwajcaria, III B – Niemcy, IV A – Włochy.

Historyk sztuki prof. Marek Mroczkowski przyznał wyróżnienia autorom stylizacji, charakteryzacji i makijażu artystycznego, odnoszących się do twórczości Pabla Picassa i Salvadora Dalego: Jakubowi Kacprzakowi, Emilii Klat, Aleksandrze Pudlak, Oliwii Wiśniewskiej z klasy II E oraz klasie III A za m.in. za wspaniałe sery Konfederacji Helweckiej.

W imieniu Samorządu Uczniowskiego chcę podziękować koleżankom i kolegom samorządowcom oraz wszystkim plastykom za tak duże oraz wspaniałe zaangażowanie, a także prof. Maciejowi Jeziórskiemu i prof. Ewie Wojtysiak-Szczepańskiej za wkład organizacyjny i opiekę merytoryczną.

Tekst: Aleksandra Rogozińska III A

Zdjęcia: prof. Paweł Chmielecki, Natalia Nowocień II C