Wernisaż naszej absolwentki Andżeliki Miszczuk w 900-letnich murach Bazyliki Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą

Przy niemal 900-letnich murach Opactwa Romańskiego w Czerwińsku nad Wisłą odbył się wernisaż wystawy „Widzę, czuję, ogarniam nieskończone piękno”.

Malarstwo olejne, akrylowe, cyfrowe i kolaż prezentowali na wirydarzu studenci: Andżelika Miszczuk – Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (absolwentka I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku, 2018), Anna Dąbrowa – Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Dawid Ruciński – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

„Człowiek pragnie piękna, bez niego nie jest w stanie istnieć – jeżeli mu go brak, sam zaczyna je tworzyć. […] Również dzisiaj, w meandrach pędzącego świata poszukujemy tego, co piękne i dobre” – powiedzieli w duchu Platona, Arystotelesa i chrześcijaństwa. A zatem „kalos kagathos”. Słowa uznania należą się proboszczowi Parafii Zwiastowania NMP księdzu Łukaszowi Mastalerzowi SDB za wspieranie studentów poszukujących dobra i piękna w sztuce.

Wśród gości z dalekiego Płocka byli dyrektorzy I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego Małgorzata i Marek Mroczkowscy oraz uczennice klasy I A Olga Kawczyńska, Klaudia Piecka i Martyna Ratkowska z rodzicami.

Wernisaż odbył się na wirydarzu Klasztoru Księży Salezjanów przy Bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą. Młodych twórców wspierali Miasto i Gmina Czerwińsk, Opactwo Romańskie Czerwińsk i Radio Płońsk 93, 6 FM.

Wyjątkowe znaczenie miejsca wernisażu dla kultury polskiej, jej dziedzictwa duchowego i materialnego, utrwalił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda rozporządzeniem w sprawie uznania za pomnik historii „Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych” (Dz. U. 2021 poz. 767).