Wykład i warsztaty pod kierunkiem prof. dr hab. Mai Wolnej z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

W Plastyku odbyły się dwudniowe warsztaty pedagogiczne oraz wykład, prezentacja i warsztaty projektowania plakatów z myślą przewodnią „Pomagam”.

Przygotowaniem i wstępem do artystycznych warsztatów teorii i projektowania plakatu były zajęcia z pedagogiem szkolnym Dagmarą Gąsecką na temat znaczenia wyrazu „pomagamy” w sali wystawowej I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku.

Wykładem i prezentacją w pracowni historii sztuki na temat twórców Polskiej Szkoły Plakatu rozpoczął się dzień drugi. Prelegentami Kierownik Pracowni Grafiki Filmowej Wydziału Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu dr hab. prof. UAP Maja Wolna i Konrad Gelert z Fundacji Art2Business w Warszawie.

Następnie odbyły się pięciogodzinne warsztaty plastyczne w sali wystawowej I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku pod kierunkiem zaproszonych gości. W zajęciach projektowania plakatu z tematem „Pomagamy” uczniowie klas I-IV stworzyli koncepcyjnie nowatorskie, interesujące plastycznie i literniczo dzieła. Red. SI przyjemnością wyróżnia dojrzały projektowo i warsztatowo plakat Aleksandry Rogozińskiej (IV A), stylistycznie i zręcznie nawiązujący do estetyki współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu Jana Młodożeńca.

W dwudniowych warsztatach pedagogicznych i plastycznych pod przewodnim tematem „Pomagamy” uczestniczyli: Agata Fistkowska, Malwina Kozakowska, Roksana Kwiatkowska, Martyna Tarka, Weronika Wiśniewska (I A), Oliwia Czarnecka, Krystyna Krzewska (I B), Joanna Więckowska (I C), Maksymilian Markowski (II A), Oliwia Bulasińska, Tomasz Kuczma (III A), Amelia Baszewska (III B), Marianna Zielińska (III C), Amelia Burzyńska, Natalia Gerwatowska, Adrianna Kołodziejska, Paulina Sobiecka, Katarzyna Wiśniewska (III D), Aleksandra Rogozińska (IV A).

Warto zacytować opinie gości. Na koncie FB (adres poniżej) można przeczytać: „W piątek odwiedziliśmy z Warsztatami Plakatu I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku. Jest to prężnie działająca placówka edukacyjna z zaangażowaną kadrą”.

W mailu do Dyrektor I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku Małgorzaty Mroczkowskiej Konrad Gelert napisał między innymi: „Szanowna Pani Dyrektor, przede wszystkim dziękuję za świetną atmosferę u Państwa w szkole. Jestem miło zaskoczony i bardzo zainspirowany. Cały weekend opowiadałem znajomym o tym, że jak się chce coś stworzyć to można i mam tego przykład!”.

Zdjęcia: Aleksandra Rogozińska (IV A), historyk sztuki prof. Marek Mroczkowski, artysta plastyk prof. Maciej Jeziórski, który warsztaty plakatu umiejętnie zorganizował.

https://uap.edu.pl/uczelnia/kadra/wolna-maja/

http://warsztatyplakatu.pl/idea/

https://www.facebook.com/warsztatyplakatu/