Publikacje prof. Anny Macionek-Stańko i prof. Anny Wojnarowskiej w „Szkole Artystycznej”

W czasopiśmie „Szkoła Artystyczna” – serii wydawniczej Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie ukazały się ostatnio interesujące artykuły naszych nauczycieli.

Numer 2(18)/2022 przynosi artykuł prof. Anny Wojnarowskiej „O wykorzystaniu wiedzy psychologicznej podczas prowadzenia przedmiotu rysunek i malarstwo – z perspektywy nauczyciela”.

Autorka wykazała erudycję podkreślając interdyscyplinarne inspiracje w zarządzaniu motywacją i czasem. Ciekawe tu motto współtwórcy fenomenu Apple Steve’a Jobsa – „Jedyną drogą do wykonania dobrej pracy jest kochanie tego, co się robi. Jeśli tego jeszcze nie znalazłeś – szukaj, nie rezygnuj”.

Równie przydatne mogą być cytowane rady trębacza, kompozytora jazzowego Wyntona Marsalisa – „Pytaj, pracuj zgodnie z planem, angażuj się w to, co robisz, więcej pracuj nad tym, co trudne, wyznacz sobie cel, nie bądź dla siebie zbyt surowy, szukaj powiązań, myśl samodzielnie, powoli dochodź do celu, skoncentruj się, nie popisuj się, bądź optymistą”.

W jednym z poprzednich numerów – 1(9)/2020 – polecamy artykuł prof. Anny Macionek-Stańko „Refleksje nauczyciela rysunku i malarstwa w dobie nowoczesnych technologii”, ukazujący problem zderzenia uczniów generacji Z z tradycyjnymi technikami rysunkowymi i malarskimi w liceum sztuk plastycznych.

Redaktorem naczelnym serii Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest dr Beata Lewińska, m.in. współautorka słynnego już podręcznika do historii sztuki ARS LONGA.

https://www.gov.pl/web/cea/szkola-artystyczna?fbclid=IwAR1YTCBc_cV3bc6QHDn412HHRYuPVPPisdhO3dLLJ7MHvHZvhvQRpGxFjko