Klasa I A w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Klasa I A z wychowawczynią prof. Iwoną Wierzbicką-Job udała się na wystawę stałą „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”– czyli (m.in.) Cartier, Ćmielów, Jowett, Łempicka, Rosenthal, Tiffany, Witkacy.

Dnia 27 września 2022 roku klasa I A z wychowawczynią prof. Iwoną Wierzbicką-Job udała się na godzinie wychowawczej do Muzeum Mazowieckiego w Płocku. W budynku przy ul. Kolegialnej 6 wspólnie podziwialiśmy ekspozycję wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”.

Nazwa stylu pochodzi z języka francuskiego i oznacza sztukę dekoracyjną. Szczególnie bliskie są mu pojęcia geometryzacji, harmonii i zdobień. Mogliśmy obcować z dziełami malarstwa, wnętrzarstwa, mody, grafiki, filmu i rzemiosła, a przy tym analizować dzieła artystów takich, jak na przykład Stanisław Wyspiański, Magdalena Gross czy Hans Günther Reinstein.

Szczególnie uwagę przykuwały ostre bryły, nasycone kolory i delikatne tworzywa wykorzystywane przez twórców. Poza tym jasne światło kontrastujące z ciemnymi przestrzeniami umożliwiało koncentrację na przedmiotach sztuki.

Tekst: Zuzanna Rajewska

Zdjęcia: Dawid Kaczmarczyk, Wiktoria Kostusiak, Maria Lut