Polichromia Władysława Drapiewskiego w Gozdowie

W drodze z Kurówka do Płocka warto zwiedzić kościół Wszystkich Świętych w Gozdowie, którego polichromię opracował Władysław Drapiewski (1956), a po jego śmierci realizowali bracia Leon i Kazimierz.

Zaprojektowany przez Edwarda Cichockiego, konsekrowany przez biskupa płockiego Antoniego Juliana Nowowiejskiego (1909), stanowi ciekawy przykład architektury neogotyckiej, odpowiedzi na rusyfikację budowanymi pod okupacją rosyjską prawosławnymi cerkwiami.

Portal zdobi umieszczony w archiwolcie reliefowy tympanon ze sceną z Ewangelii św. Mateusza przedstawiającą Chrystusa nauczającego dzieci. Bogato zdobione, monumentalne retabulum z polichromowanego gipsu posiada typowe elementy gotyckiej dekoracji architektonicznej: maswerki, wimpergi, czołganki, kwiatony, łuki ostre (także typu ośli grzbiet), podobnie jak dwa flankujące ołtarze.

Zwracają uwagę epitafia poświęcone fundatorom Marianowi i Florentynie Kuskowskim (1901), właścicielom Rempina rodzinie Rościszewskich, zamordowanemu przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Działdowie abp. Antoniemu Julianowi Nowowiejskiemu (1941), a w szczególności synowi tej ziemi, ordynariuszowi diecezji kieleckiej bp. Czesławowi Kaczmarkowi, więzionemu i torturowanemu przez komunistów za przekazany Amerykanom raport o pogromie kieleckim (1946).

Wokół malownicze widoki mazowieckiej wsi, o której Władysław Broniewski pisał: „Piękne jesteś Mazowsze, skąd wziąłem skrzydła do lotu”.

Zdjęcia: Marek Mroczkowski