Klasy II-III-IV w Philips Lighting w Pile

W ramach specjalizacji aranżacja wnętrz uczniowie klas II-IV uczestniczyli w wycieczce do Philips Lighting w Pile, w latach 1958-1991 czołowej polskiej firmy produktów oświetleniowych.

Pilska Fabryka Żarówek Lumen, od 1970 Zakłady Sprzętu Oświetleniowego Polam-Piła, to firma, której konstruktorzy współpracowali m.in. z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Poznaniu (ob. Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz), Politechniką Poznańską, Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica i Instytutem Odlewnictwa w Krakowie, Instytutem Elektroniki i Instytutem Techniki Jądrowej w Warszawie, a która już w 1968 roku eksportowała produkty do 20 krajów. W 1991 roku firma została sprzedana Holendrom, zyski „przejedzono”.

Podczas pobytu w Pile w części teoretycznej poruszane były zagadnienia: co to jest światło, normy oświetlenia w pomieszczeniach i przy wykonywaniu różnych czynności, podział rodzajów światła ze względu na technologię wykonania, parametry światła lx, lm, cd, temperatura barwowa, światło cieple i zimne, współczynnik oddawania barw, wpływ światła na zdrowie i samopoczucie człowieka, funkcje oświetlenia.

W drugiej części zajęcia praktyczne w zaaranżowanych pomieszczeniach, które pełniły różne funkcje: salon, łazienka, sklep. W sali konferencyjnej pokazane praktyczne zastosowania oświetlenia, budowanie przestrzeni zamkniętej światłem, oświetlenie produktów i przestrzeni roboczej, rodzaje oświetlenia w tych pomieszczeniach.

Opiekunami grupy byli prof. Maciej Jeziórski (organizator i kierownik wycieczki, także zdjęcia – niewiele z uwagi na firmowe zakazy) i prof. Piotr Wiśniewski.