Wycieczka edukacyjna do Warszawy i litografia „I Love Plastyk”

Cele wycieczkowe: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, wystawa „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)” w Pałacu Czapskich, Muzeum Neonów, wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

Efektem wizyty klas I-III na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jest autorska litografia, z tekstem „I Love Plastyk” i autografami. W programie wizyty na uczelni również pierwsza w historii wystawa monograficzna ostatniego przed wojną rektora Akademii Sztuk Pięknych „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)” – „Wnętrza i meble”, „Symbole i Codzienność”, „Kompozycja Brył i Płaszczyzn” w Pałacu Czapskich.

Wizyta w Muzeum Neonów to nieprzemijający urok projektowanych przez wybitnych twórców polskiej szkoły plakatu reklam świetlnych, przykładem czarna jaskółka z łebkiem w kolorze magenta (w oryginale) – a nie w „państwowo-socjalistycznej czerwieni”, jak podkreślał Jerzy Treutler, autor słynnego logo Mody Polskiej (1958).

Immersyjna wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” – 50 projektorów laserowych wyświetlających na powierzchni 1600 m kw. zdjęcia i skany arcydzieł włoskiego renesansu, wykonane za zgodą Musei Vaticani przez Scripta Maneant z Bolonii, jedną z najbardziej prestiżowych włoskich oficyn, edytora naukowych reprintów manuskryptów i najbardziej niezwykłych ksiąg artystycznych.

Wyjazd zorganizował i poprowadził prof. Maciej Jeziórski (także zdjęcia), z pomocą prof. Dominika Mikołajczyka.