Wystawa poplenerowa Wisełka-Płock 2010

Dnia 30 września odbył się w sali wystawowej I Prywatnego Liceum Plastycznego poplenerowy wernisaż z udziałem nie tylko młodych artystów, ale także ich rodziców. Wśród gości można było już tradycyjnie zauważyć absolwentów z lat ubiegłych.

Tegoroczny plener realizowany był w dwóch miejscach. Grupa pierwsza, którą opiekowały się prof. Anna Macionek-Stańko, prof. Zofia Zaremba i prof. Małgorzata Roczeń, udała się nad Bałtyk. Piękne obrazy udokumentowały pobyt w Wisełce. Natchnienia dostarczały tu malownicze krajobrazy Wolińskiego Parku Narodowego, w tym wielowiekowe buczyny i dębiny, a przede wszystkim nadmorskie plaże. Młodzi twórcy mogli też zwiedzić w Międzyzdrojach słynne molo i Aleję Gwiazd, a w Kamieniu Pomorskim podziwiać wspaniałe barokowe organy gotyckiej konkatedry św. Jana Chrzciciela.

Druga grupa pod opieką prof. Marii Wojnarowskiej i prof. Magdaleny Sikorskiej-Tokarskiej pozostała w Płocku. Tu zaszyła się w urokliwych zaułkach Starówki, zakamarkach ogrodu zoologicznego, ale też wiele godzin spędzała codziennie na Wzgórzu Tumskim, próbując uchwycić na płótnie zanurzoną w kwitnących kasztanowcach Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia NMP i mury tysiącletniego opactwa pobenedyktyńskiego. Nie uszło to uwadze Biskupa Diecezjalnego Płockiego. W rozmowie z prof. Markiem Mroczkowskim Jego Ekscelencja ks. Biskup dr Piotr Libera wyraził słowa uznania dla twórczego trudu młodych artystów płockiego Plastyka.

Wernisaż otworzyła dyrektor Małgorzata Mroczkowska. Dziękując wszystkim za liczne przybycie pogratulowała przede wszystkim rodzicom posiadania tak utalentowanych i pracowitych dzieci. Komisarz wystawy prof. Anna Macionek-Stańko zwróciła uwagę na niezwykłą różnorodność wykonywanych techniką olejną i akrylową 86 prac malarskich. Widać dużą wrażliwość uczniów na otaczającą ich przyrodę i zabytki kultury materialnej, a w konsekwencji autorskie, często bardzo osobiste ukazywanie tego samego tematu. A były to tematy tak trudne, jak nadmorskie plaże i wydmy, bałtyckie fale, czy też dobrze znane nad Wisłą krajobrazy mazowieckie i architektura Wzgórza Tumskiego.

Wstęp na wystawę jest wolny. Prezentowane prace cieszą się dużym zainteresowaniem płocczan. Salę wystawową I Prywatnego Liceum Plastycznego odwiedziło już w zorganizowanych grupach wielu uczniów z zaprzyjaźnionych gimnazjów i szkół średnich Płocka

Zdjęcia z wernisażu: Marcin Stawicki – klasa IV I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku