W kręgu muzyki i dyplomacji na Zamku Królewskim w Warszawie

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją członkowie Międzyszkolnego Klubu Euro-Atlantyckiego w Płocku uczestniczyli w obchodach Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy. Zaproszenie na ręce Prezesa MKE-A Marka Mroczkowskiego wystosowała Jej Ekscelencja Loreta Zakarevičienė – Ambasador Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej i prof. dr hab. Andrzej Rottermund – Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Litwa jako pierwsza z republik wchodzących w skład Związku Sowieckiego proklamowała niepodległość już marcu 1990 roku. W 23. rocznicę tego wydarzenia odbył się koncert w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. W programie znalazły się fragmenty słynnych dzieł operowych „Carmen” i „Poławiacze pereł” Georgesa Bizeta, „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Turandot” Giacomo Pucciniego, „Cyrulik sewilski” Gioachino Rossiniego.

W uroczystości, obok akredytowanych w Warszawie przedstawicieli misji dyplomatycznych, ludzi nauki, kultury i sztuki, udział wzięli Aleksandra Jędrzejewska i Andżelika Piechowicz z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły oraz niżej podpisani Andżelika Halińska i Damian Niewęgłowski z I Prywatnego Liceum Plastycznego i I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marceliny Rościszewskiej w Płocku.

Po koncercie goście i artyści zostali zaproszeni do Sali Skarbca Zamku Królewskiego na tradycyjną lampkę wina. Zachowując stosowną abstynencję, podziękowaliśmy Jej Ekscelencji Lorecie Zakarevičienė za zaproszenie i artystyczne wrażenia. Zaprosiliśmy też Panią Ambasador do Płocka z okazji XI Regionalnego Konkursu Historycznego POLSKA JAGIELLONÓW i wystawy prac dyplomowych absolwentów I Prywatnego Liceum Plastycznego.

Warto dodać, iż przed uroczystością na Zamku Królewskim mieliśmy trochę czasu, który przeznaczyliśmy na zwiedzanie m.in. słynnej Galerii Sztuki Współczesnej ZAPIECEK, istniejącej na Starym Mieście od 1972 roku. Mogliśmy w niej ujrzeć rozmaite dzieła sztuki i atrakcyjne techniki miedziorytu, linorytu, rysunku, malarstwa olejnego.

Przy ulicy Świętojańskiej prof. Marek Mroczkowski zwrócił naszą uwagę na nowatorskie w formie drzwi Kościoła Matki Bożej Łaskawej autorstwa światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja, którego prace zdobią m.in. Rzym, Paryż, Kraków i Londyn.

Kolejnym punktem programu była Archikatedra św. Jana Chrzciciela, jedna z najstarszych świątyń w Warszawie. To bardzo ważne miejsce kultury i tradycji narodowej Polski. Bazylika posiada surowe, gotyckie wnętrze ze gwiaździstym sklepieniem. Szczególną uwagę zwracał renesansowy nagrobek ostatnich Piastów mazowieckich, książąt Stanisława i Janusza III, zmarłych w latach 1524-1526.

Należy też wspomnieć o licznych pomnikach i popiersiach wybitnych Polaków, m.in. Marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego autorstwa Bartela Thorvaldsena, Prezydentów RP Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Premiera Wincentego Witosa, twórcy nowoczesnego nacjonalizmu polskiego Romana Dmowskiego, krzepiciela polskich serc Henryka Sienkiewicza. Zwracał uwagę monumentalny nagrobek Prymasa Tysiąclecia ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wyjazd ten bardzo nam się podobał. Mogliśmy zgłębić swoją wiedzę o najnowszej historii niepodległej Litwy, wysłuchać wspaniałego koncertu litewskich tenorów, a przy okazji zwiedzić ważne dla historii Polski zabytki narodowej kultury. Koncert na Zamku Królewskim był niezapomnianym przeżyciem i na pewno niepowtarzalnym. Jesteśmy przekonani, że jeszcze przez długi czas będziemy wspominać niezwykłą atmosferę udziału w dyplomatycznym i artystycznym wydarzeniu. Do Płocka powróciliśmy około godziny 22, podekscytowani oraz pełni dobrych wrażeń.

Zdjęcia: Damian Niewęgłowski – klasa II, Marek Mroczkowski

Autorzy: Andżelika Halińska, Damian Niewęgłowski – klasa II „Plastyka”