Dolina Charlotty i Słupsk: Członkowie Zarządu LOGOS – śpiewają-co!…

W naszych przepastnych archiwach znajdujemy zdjęcia utrwalające letnie koncerty gwiazd światowego rocka. Miejscem szczególnym jest Pomorze Środkowe, gdzie między Słupskiem a Ustką leży słynna już na całym świecie Dolina Charlotty, gdzie odbywa się Festiwal Legend Rocka, przed rokiem nawiedzony przez samego Boba Dylana. Zaś niedaleko, bo w Słupsku – „CCy-Witka-cy”… Też utrwalony. Uwaga: uchwała Senatu RP i wystawa pasteli w MN W-wa!

W wypełnionym szczelnie amfiteatrze (12k miejsc) Doliny Charlotty (nasze pojazdy pozostały w polu) wystąpiły dwie legendy amerykańskiej muzyki: ZZ Top i Carlos Santana. Zresztą prosimy tylko posłuchać: / – /

W drodze powrotnej zawsze należy zatrzymać się w Słupsku, gdzie w Muzeum Pomorza Środkowego znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Witkacego, m.in. pasteli Firmy Portretowej „S.I. Witkiewicz”, fotografii, listów, pierwodruków książek, uzupełniona wypożyczonymi zbiorami Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i niedawnym darem Macieja Witkiewicza – stryjecznego wnuka mistrza.

O wybitnej roli Stanisława Ignacego Witkiewicza w dziedzinie pastelu, techniki atrakcyjnej malarsko i rysunkowo jednocześnie, niech świadczy tytuł otwartej dopiero co wielkiej, unikatowej z racji zastrzeżeń konserwatorskich, wystawy zatytułowanej „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie” (29 października 2015 roku – 31 stycznia 2016 roku).

Przy okazji warto przytoczyć fragment „Uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lutego 2015 roku w sprawie upamiętnienia Witkiewiczów” (ojca i syna): „Z dumą podkreślamy wybitność, wszechstronność i oryginalność twórczą Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) oraz fakt, że jego dorobek doceniono na całym świecie. Senat Rzeczypospolitej Polskiej z uznaniem dostrzega, iż sztuka, filozofia, twórczość literacka i teorie estetyczne oraz biografia Witkacego pozostają niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów posługujących się różnymi środkami wyrazu artystycznego – od teatru i performance’u, przez malarstwo, po fotografię.”

Pamiętajmy też o neolitycznym niedźwiadku z bursztynu – figurce (zabawce, amulecie?) znalezionej w 1887 roku w okolicy Słupska podczas kopania torfu (od 2009 roku ponownie w Polsce).

Evviva l’arte!…

https://www.facebook.com/bobdylan
https://www.facebook.com/ZZTop/?fref=ts
https://www.facebook.com/carlossantana/?fref=ts
http://www.muzeum.slupsk.pl/index.php/oferta/witkacy/witkacy-wystawa-stala
http://www.mnw.art.pl/wystawy/mistrzowie-pastelu-brod-marteau-do-witkacego-kolekcja-muzeum-narodowego-w-warszawiebr,25.html
http://muzeum.szczecin.pl/zbiory/archeologia/epoka-kamienia.html