Akademia Sztuk Pięknych, FashionPhilosophy Fashion Week Poland i ms2 – czyli Plastyk w Łodzi

Uczniowie I Prywatnego Liceum Plastycznego oraz I Prywatnego Gimnazjum plastycznego w Płocku wybrali się do Łodzi. Główne cele studyjnej wycieczki to akademickie korekty prac malarskich i rysunkowych oraz zwiedzanie pracowni Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, także udział w FashionPhilosophy Fashion Week Poland – największym święcie mody w Polsce oraz ekspozycje słynnego ms2 w Manufakturze – jednego z trzech oddziałów Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wycieczkę studyjną poprowadzili profesorowie Maciej Jeziórski, Jacek Markiewicz, Jolanta Ossowska- Krzemińska i Ewa Wojtysiak-Szczepańska. Gdy dotarliśmy do Łodzi, pierwszym przystankiem była Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, znajdująca się przy ulicy Wojska Polskiego 121. Akademiccy wykładowcy dokonali korekt naszych prac przywiezionych ze szkoły. Z zainteresowaniem słuchaliśmy uwag dotyczących wad i zalet stworzonych przez nas dzieł malarskich i rysunkowych. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie pracowni łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pierwszymi z nich były pracownie specjalistyczne Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Następnie udaliśmy się do pracowni projektowania graficznego Wydziału Grafiki i Malarstwa. Studenci realizując program studiów uczestniczą w ćwiczeniach i wykładach z przedmiotów kierunkowych, takich jak podstawy projektowania graficznego, typografia, projektowanie grafiki wydawniczej, projektowanie opakowań, projektowanie grafiki multimedialnej.

Ostatnim wydziałem był Wydział Tkaniny i Ubioru, gdzie zwiedzaliśmy cztery pracownie: pracownię projektowania ubioru, pracownię projektowania biżuterii, pracownię projektowania tkaniny oraz pracownię tkaniny drukowanej. Studenci biorą udział w szerokiej gamie warsztatów praktycznych, obejmujących: laboratorium fotograficzne, druk na tkaninie, warsztaty komputerowe, realizację biżuterii, techniki emalierskie, warsztaty tkackie, krawieckie, dziewiarskie, nakryć głowy, obuwia i galanterii skórzanej.

Drugim przystankiem była łódzka Manufaktura przy ulicy Ogrodowej 19 [nazwa, choć powszechnie przyjęta, jest niepoprawna, XIX-wieczne zakłady Izraela Poznańskiego to oczywiście fabryka, nie manufaktura – przyp. red.], gdzie mieliśmy „czas wolny”, by móc zjeść szybki posiłek w wybranej restauracji.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było uczestnictwo w 13. edycji największego polskiego święta mody FashionPhilosophy Fashion Week Poland, który odbył się w kompleksie hotelu DoubleTree by Hilton przy ulicy Łąkowej 29. Po obejrzeniu czterech pokazów udaliśmy się do strefy showroom, by spotkać się z jedną z projektantek dzisiejszego pokazu – Klaudią Markiewicz. Ma na swoim koncie już trzeci Fashion Week Poland, jest studentką na Wydziale Tkaniny i Ubioru łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoją kolekcję stworzyła czerpiąc inspirację z kultury Meksyku, a wplatając elementy kojarzące się autorce z Polską. Jest ciepłą, otwartą osobą, która kocha modę i ma pomysł na siebie.

Ostatnim przystankiem był powrót do Manufaktury, gdzie zwiedzaliśmy ekspozycje w słynnym łódzkim ms2. Mogliśmy obejrzeć wystały stałe i czasowe znajdujące się na trzech piętrach budynku. Były to m.in. „Bezimienność nocy”, „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI w.” oraz wybrane prace Jadwigi Sawickiej, z którą uczniowie naszego płockiego „Plastyka” mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach.

Po dniu pełnym wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do Płocka. Dzięki miłemu oderwaniu się od codziennych zajęć szkolnych pogłębiliśmy swoją wiedzę oraz zyskaliśmy wiele wspomnień zapisanych na zdjęciach.

https://www.asp.lodz.pl
http://www.doubletreelodz.pl
http://fashionweek.pl
http://msl.org.pl
http://www.manufaktura.com/55/ms2
http://culture.pl/pl/artykul/atlas-nowoczesnosci-kolekcja-sztuki-xx-i-xxi-wieku

Zdjęcia: Karolina Boruszewska i Małgorzata Waćkowska – klasa druga I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku