Młodzi plastycy w Muzeum Mazowieckim w Płocku

W Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyła się uroczysta prezentacja dorobku artystycznego „Aneks 2016” uczniów klasy maturalnej I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku. Swoje prace wystawili: Magdalena Czerniak, Kamil Garlicki, Adrianna Jankowska, Katarzyna Jarzyńska, Sebastian Jędrzejewski, Eliza Kwiatkowska, Maciej Lewandowski, Dawid Ławicki, Radosław Przybyłowicz, Patrycja Rybicka, Tomasz Ściechowicz i Inez Zapora.

Młodych twórców i zaproszonych gości powitała mgr Małgorzata Kwiatkowska z Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wernisaż wystawy rozpoczął występ muzyków: Szymona Bońkowskiego – fortepian i Przemysława Olejniczaka – saksofon. Dyrektor Szkół LOGOS mgr Małgorzata Mroczkowska powiedziała m.in.: „Gratuluję tak pięknej wystawy, dojrzałej, bardzo solidnie przygotowanej. Gratuluję odwagi w tematyce, bo architektura i człowiek w architekturze to nie są najłatwiejsze tematy. Życzę wam, żebyście się dobrze sprawdzili na egzaminie dyplomowym, żebyście stawiali przed Państwową Komisją Egzaminacyjną dylematy czy piątka czy szóstka, żebyście świetnie zdali egzamin maturalny i spełniali swoje marzenia artystyczne”.

Nie zabrakło głosów nauczycieli prowadzących dyplomantów – artysty plastyka prof. Magdaleny Sikorskiej-Tokarskiej i artysty plastyka prof. Anny Macionek-Stańko i charakterystyki przedstawionych prac. W imieniu dyplomantów i maturzystów wystąpili Adrianna Jankowska i Sebastian Jędrzejewski, którzy podziękowali nauczycielom za wieloletnią twórczą pomoc, a Dyrektorowi Leonardowi Sobierajowi za umożliwienie prezentacji dorobku artystycznego w szacownych murach Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Aneks to zbiór prac, które dyplomanci tworzyli w pracowniach szkoły i poza nimi, będących podstawą do obrony egzaminu dyplomowego, który odbędzie się w kwietniu, przed egzaminami maturalnymi. Obrazy zaprezentowane na wystawie to przedstawienie określonych tematów i technik, m.in. architektury Płocka ujętej w czterech porach roku, w technice akrylowej, akwarelowej lub olejnej, grafiki przedstawiające owady, rysunki ukazujące postać człowieka.

Wśród młodych twórców są między innymi stypendyści Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacji ORLEN, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w zakresie plastyki i historii sztuki – Sebastian Jędrzejewski i Andrzej Ławicki, a także Inez Zapora – twórca scenografii i wizualizacji do sztuki „Wyspa Hobsona” Stefana Themersona, wystawionej w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Młodzi artyści wykazali się dużą kreatywnością oraz pracowitością podczas tworzenia i organizacji wystawy. Poprawnie dobierali kompozycje, kolory i techniki. Osiągają sukcesy w drodze do postawionych sobie celów. Wygraną tego dnia był dla nich przybyły na wernisaż tłum ludzi. Z całego serca życzymy im dalszych sukcesów artystycznych, weny do tworzenia dalszych dzieł, pomyślnie zdanego dyplomu i matury oraz spełnienia wszystkich marzeń.

http://www.muzeumplock.art.pl
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153314130859327.1073741887.236595424326&type=3
http://www.tp.com.pl/zdjecia/mloda-sztuka-w-muzeum.html
http://www.tp.com.pl/oswiata/12-zdolnych-ludzi.html

Zdjęcia: Marek Mroczkowski