Wystawa Płockiego Środowiska Artystycznego „Natura rzeczy” w Płockiej Galerii Sztuki

W Płockiej Galerii Sztuki otwarta została wystawa płockiego środowiska artystycznego, zatytułowana „Natura rzeczy”. W dorocznym wernisażu udział wzięli uznani twórcy, w większości związani z I Prywatnym Liceum Plastycznym i I Prywatnym Gimnazjum plastycznym w Płocku, w tym również absolwenci słynnego płockiego Plastyka i akademii sztuk pięknych w Krakowie i Warszawie. Zaprezentowano prace w oleju, akrylu, pastelu, a także dzieła wykonane graficznie oraz kolaże i batiki.

Wśród piętnastu artystów Iwona Korgul-Wyszatycka, Włodzimierz Kwiatkowski, Anna Macionek-Stańko, Wiesław Nadrowski, Zofia Samusik-Zaremba, Magdalena Sikorska-Tokarska, Maria Weigl-Wojnarowska to byli, emerytowani lub obecni profesorowie I Prywatnego Liceum Plastycznego i I Prywatnego Gimnazjum plastycznego, którzy postanowili wystawić swoje prace.

Do grona wybitnych twórców dołączyły też absolwentki płockiego Plastyka. To Katarzyna Bąkowska-Roszkowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Michalina Czurakowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Warto zauważyć, iż obie młode artystki świetnie godzą ze sobą działania na polu plastycznym z pracą naukową, są właśnie w trakcie pisania doktoratów.

Dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska – notabene również przez lata związana z płockim Plastykiem jako historyk sztuki – powiedziała: Tego rodzaju ekspozycje zbiorowe środowiska plastycznego to zawsze ważne i wyjątkowe prezentacje w programie artystycznym Płockiej Galerii Sztuki. Wystawa jest okazją do spotkania z naszymi artystami i ich twórczością, ale także asumptem do bliższego zgłębienia metaforycznego problemu ludzkiej natury w jej wielu odcieniach oraz natury i natury rzeczy w sztuce.

Trudno się z tym nie zgodzić. Dodać też należy, że wystawa płockiego środowiska artystycznego „Natura rzeczy” znalazła się wśród propozycji Plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza – wydarzenie roku 2015” w kategorii „Kultura”. Jest to wyróżnienie i dla artystów, i dla galerii, od lat prowadzącej inspirującą działalność wystawienniczą. Szczególne uznanie wyrazili jeszcze podczas wernisażu uczniowie I Prywatnego Liceum Plastycznego, którzy licznie przybyli do Płockiej Galerii Sztuki – klasy druga i czwarta niemal w komplecie i z bukietami kwiatów dla swych pedagogów-artystów.

Środowisko artystyczne, pedagogiczne i uczniowskie I Prywatnego Liceum Plastycznego i I Prywatnego Gimnazjum plastycznego w Płocku postanawia wesprzeć tę kandydaturę. Do dnia 23 marca 2015 roku można wysyłać pod numer 73601 wiadomości SMS o treści KUL.6 albo wyciąć i wypełnić kupon, który znaleźć można co tydzień na stronach Tygodnika Płockiego.

http://www.plockagaleria.com/pl
http://www.plockagaleria.com/pl/aktualnosci/details/article,712,1,1.html
http://www.plockagaleria.com/pl/aktualnosci/details/article,716,1,1.html
http://www.tp.com.pl/plebiscyt/na-co-glosowac-w-gospodarce-nauce-spoleczenstwie.html

Zdjęcia: Marek Mroczkowski