Uroczystość wręczenia nagród i wernisaż VII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście…”

W Płockiej Galerii Sztuki wręczone zostały dyplomy i nagrody rekomendowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej VII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście…”.

Zgromadzonych gości powitała Dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska. Następnie głos zabrała Dyrektor I Prywatnego Liceum Plastycznego im. Władysława Drapiewskiego Małgorzata Mroczkowska, organizator główny konkursu realizowanego we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Na jej zaproszenie uroczystość wzbogacili muzycznie standardami jazzowymi Dariusz Petera (piano) i Krzysztof Kralka (sax). Występ zwieńczyli legendarną już kompozycją Jana Pietrzaka „Pamiętajcie o ogrodach”.

Adresy gratulacyjne od Ambasadorów Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej, Węgier i Republiki Litewskiej odczytali Karol Jóźwiak i Alicja Dziedzic. Kurator wystawy artysta plastyk Magdalena Sikorska-Tokarska scharakteryzowała wyróżnione prace.

Wyniki konkursu przedstawiła Dyrektor I Prywatnego Liceum Plastycznego im. Władysława Drapiewskiego Małgorzata Mroczkowska. Grand Prix odebrała Kinga Osowska z Państwowego Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Zwycięski obraz nie bez powodu nosi tytuł „Dżungla”, przedstawia bowiem, jak zdradziła autorowi artykułu młoda artystka, fragment Palmiarni Poznańskiej, jednego z największych w Europie tropikalnych ogrodów botanicznych, mieszczącego się w Parku Wilsona w Poznaniu.

Dyplomy VII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście…” odebrały także: Patrycja Sawerska z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Koszalinie, Kaja Krysztoforska z Liceum Plastycznego w Gorzowie Wielkopolskim, Aleksandra Żegnałek z Liceum Plastycznego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tomaszowie Mazowieckim, Oliwia Kordecka z Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni, Sandra Skurnóg z Liceum Plastycznego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku.

Laureaci i ich opiekunowie artystyczni otrzymali wydane przez organizatora katalogi i kalendarze na 2019 rok z reprodukcjami najlepszych prac. Nagrody i upominki ufundowało I Prywatne Liceum Plastyczne im. Władysława Drapiewskiego w Płocku, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Płocka, MM Motors.