Wycieczka do Warszawy: Akademia Sztuk Pięknych, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wycieczka do Warszawy uczniów z klas I B, II B i III w ramach specjalności projektowanie graficzne. W programie pracownie ASP, fulldome film w Centrum Nauki Kopernik, wystawy w Zamku Ujazdowskim i Muzeum Narodowym oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Realizację programu rozpoczęło zwiedzanie pracowni Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych, gdzie integrowane są elementy sztuki, humanistyki, nauki i techniki, a projekty powstają przy użyciu różnorodnych narzędzi – od technik tradycyjnych po narzędzia komputerowe i multimedialne.

W Centrum Nauki Kopernik uczniowie uczestniczyli w projekcji na sferycznym ekranie planetarium wyprodukowanego w technologii fulldome filmu animowanego „Halo Ziemia”. Film w reżyserii Pauliny Majdy otrzymał nagrody na festiwalach w Brnie (CZE), Jenie (DEU) i Espinho (PRT) w 2017 roku.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski udostępniło trzy wystawy czasowe: Janka Simona „Syntetyczny folklor” z elementami psychodelii, sztucznej inteligencji, globalizacji, strategii DIY i problemu homogenizacji w czasach polityki tożsamości, Marty Krześlak „Bal u plastyków” jako pierwszą tegoroczną odsłonę „Project Room”, zrealizowaną w formie dekoracji balowej z przewodnim motywem rafy koralowej na dnie oceanu i Donny Haraway „Bezludzka Ziemia” w ramach projektu „Plastyczność planety”, skupiającego się na problemach środowiska naturalnego.

Wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego” w Muzeum Narodowym to efekt współpracy dwóch różnych instytucji, gdzie bank stał się wieloletnim partnerem i mecenasem wielu muzealnych przedsięwzięć. Kolekcję sztuki współczesnej połowy lat 90. XX wieku opracowała ówczesna dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta(1993-2001) Anda Rottenberg, a znalazły się w niej prace tak wybitnych artystów, jak m.in. Stefan Gierowski, Łukasz Korolkiewicz, Jan Tarasin. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie po raz pierwszy pokazuje reprezentatywny wybór prac z kolekcji PKO Banku Polskiego, uświetniając przy tym obchody stulecia powstania pierwszego polskiego banku powołanego do istnienia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Ostatnim punktem programu była wizyta w legendarnym już Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka otwarta w 2004 roku z inicjatywy Prezydenta Warszawy prof. dr. hab. Lecha Kaczyńskiego, zaprojektowana została jako hołd dla żołnierzy Armii Krajowej i warszawian, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Muzeum narracyjne i interaktywne zarazem, z nowoczesną aranżacją wnętrz i efektami multimedialnymi, prezentuje ponad trzydzieści tysięcy oryginalnych eksponatów. W 2018 roku ponad siedemset osiemnaście tysięcy odwiedzających.

Opiekę nad całością przedsięwzięcia udanie sprawowali artyści plastycy profesorowie Maciej Jeziórski i Magdalena Sikorska-Tokarska. Zdjęcia dzięki uprzejmości Alicji Dziedzic z klasy II B. Jak to krótko na szkolnym FB ujęła Anna Kil (II B): „Było super!!!”.