Mariusz Pogonowski i warsztaty teatralne w Plastyku

Bardzo duże zainteresowanie naszej młodzieży poszerzaniem swych umiejętności twórczych, co dobrze świadczy o poziomie uczniów „szkoły z kulturą”.

Nasz gość, płocczanin z urodzenia (1976), ukończył Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – filia we Wrocławiu. Od 2000 roku jest aktorem Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, choć również występuje w teatrach Lublina i Warszawy oraz w serialach „Hotel 52”, „Czas honoru”, „Na dobre i na złe”, „Prawo Agaty”, „Niania”.

Ma w dorobku role w sztukach Carlo Goldoniego, Mikołaja Gogola, Fiodora Dostojewskiego, Witolda Gombrowicza, Janusza Głowackiego, a także nagrody za reżyserowane przez siebie spektakle, m.in. pierwszą nagrodę w San Remo za musical „Drogi życia” zrealizowany w Młodzieżowym Domu Kultury imienia Króla Maciusia Pierwszego w Płocku (2009).

Mariusz Pogonowski jest też twórcą integrującego profesjonalistów i amatorów Stowarzyszenia Teatr Per Se (2007), a jednocześnie radnym Rady Miasta Płocka (kadencja 2018-2023), może być zatem przykładem artysty wykraczającego poza utarte schematy twórcy kultury i sztuki.

Poprowadzi teraz warsztaty teatralne z uczniami I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego. Efektem pracy z młodymi plastykami będzie etiuda teatralna na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.