Krakowska poetka, pisarka i malarka Katarzyna Ryrych w Plastyku

W sali wystawowej spotkanie literackie z Katarzyną Ryrych – pisarką, poetką i malarką, absolwentką XII Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie i anglistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Katarzyna Ryrych (z d. Dziki) jest autorką młodzieńczych wierszy z początku lat 80., umieszczonych potem w głośnej publikacji „Życie w drodze: Antologia poezji hippisów” pod redakcją Anny Radeckiej (1986), której tytuł odnosił się do legendarnego utworu „On the Road Again” blues-rockowej grupy Canned Heat (1967).

Doceniana jest także za twórczość dla dzieci i młodzieży, m.in. I nagrodą Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren (2011) i nominacją do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2017). Szkole podarowała „Jasne dni, ciemne dni” oraz „Za wszelką cenę” (z dedykacją: Miłośnikom przygód, koloru i tajemnic).

Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z Książnicą Płocką im. Władysława Broniewskiego oraz Funduszem Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia: Marcin Mroczkowski