Pink Floyd, Haruki Murakami i inni w wyobraźni plastycznej uczniów III B

Prace inspirowane fragmentem „Śmierci Komandora” Haruki Murakamiego, szkice postaci na podstawie zdjęć oraz prace inspirowane suitą „Echoes” Pink Floyd – pod kierunkiem artysty plastyka prof. Dominika Mikołajczyka.

Trzy tematy do zdalnej pracy dla uczniów klasy III B. Praca inspirowana tekstem literackim, fragmentem dotyczącym wizyty Mężczyzny Bez Twarzy z „Śmierci Komandora” Haruki Murakamiego (2017) – dowolna technika malarska lub rysunkowa, 70 x 50 cm. Trzy szkice postaci na podstawie dowolnego zdjęcia, technika: rysunek (szkic) na papierze (ołówek lub węgiel), format: A4 minimalnie.

Trzecie zadanie to praca z wyobraźni na podstawie tekstu i melodii utworu muzycznego. Prof. Dominik Mikołajczyk zadanie określił tak: „Można inspirować się zarówno samą melodią, spróbować przenieść subiektywne odczucia towarzyszące podczas słuchania utworu poprzez medium jakim jest malarstwo, jak i poetyckim tekstem w nim zawartym. Tutaj macie dowolność, jeśli chodzi o inspirację artystyczną. Nie jest to łatwe zadanie, ale myślę, że jest to wspaniałe ćwiczenie na wyobraźnię. Utwór jest bardzo malarski zarówno pod względem muzycznym, jak i lirycznym. Proszę wysłuchać w spokoju kompozycji muzycznej. Zrobić sobie notatki i pomyśleć nad kompozycją malarską, jak przenieść swoje odczucia, jak je zilustrować poprzez kolor, formę i treść”.

Zaproponowany utwór to pochodzące z albumu „Meddle” (1971) legendarne „Echoes” Pink Floyd. Zainteresowaliśmy się w szczególności efektami tego zadania, bowiem jedno z odtworzeń „Echoes” – komponowanych do filmu „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka (1968), umieszczonych potem w filmie „Pink Floyd: Live at Pompeii” Adriana Mabena (1972) – urządziliśmy sobie za pomocą Thompson MK 125 podczas spływu „Omegą” na trasie Ryn-Płock latem 1975 (gdzieś między Ostrołęką a Różanem, mgła radiacyjna, księżyc – takie klimaty). I Pani Dyrektor się wzruszy – słuchaliśmy razem „Echoes” podczas „Koncertu Wolności” Pink Floyd (bez Rogera Watersa) w Stoczni Gdańskiej (2006).