Nasz absolwent Sebastian Jędrzejewski (2016) i nowatorska praca dyplomowa „Azyl dla drapieżnych zwierząt kotowatych w Płocku”

Oryginalna praca powstała na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Promuje także WhiteMAD.

Prestiżowy, promujący polski design i polskich projektantów kwartalnik WhiteMAD wyróżnił pracę dyplomową Sebastiana Jędrzejewskiego. To dyplom inżynierski, który powstał pod kierunkiem promotora mgr. inż. arch. Andrzeja Kurzawskiego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Inspiracją był dramatyczny los transportu tygrysów z Włoch do Dagestanu w październiku 2019 roku. Błędy popełniły wówczas władze Włoch wydając zgodę na transport, mimo braku świadectw weterynaryjnych dla zwierząt i wiz dla włoskiego przewoźnika, niezbędnych na granicy Polski z Białorusią. Polski Graniczny Lekarz Weterynarii zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami przez przewożących. Wójt Gminy Terespol wydał wniosek o odebranie zwierząt dotychczasowemu właścicielowi. Niemal wszystkie uratowane tygrysy znalazły się w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu, gdyż najbliższe w Zamościu, Warszawie i Płocku nie posiadały odpowiednich warunków.

Projekt jest interesującą propozycją stworzenia w Płocku nowoczesnego ośrodka ratującego dzikie zwierzęta. Funkcjonalny plan, modernistyczne elewacje z betonu architektonicznego, duże przeszklenia, płaszczyzny zieleni na powierzchniach architektonicznych, umiejętne wkomponowanie całości w skarpę wiślaną, z ażurową wieżą widokową ukazującą wykorzystane w pełni walory krajobrazu Mazowsza Płockiego.

Sebastian Jędrzejewski – laureat I nagrody w kategorii malarstwa III Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Pamiętajcie o ogrodach” (I Prywatne Liceum Plastyczne, Płock 2014), I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Historii Sztuki „Sztuka i nauka” (Uniwersytet Łódzki 2015), Stypendysta Prezesa Rady Ministrów (2014, 2015) – już dwukrotnie podczas studiów prowadził warsztaty projektowe dla naszych uczniów.

Temat trzeciego warsztatu – gotowy!

https://www.whitemad.pl/azyl-dla-drapieznych-zwierzat-kotowatych/ https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Podroz-tygrysow-z-Wloch-do-Dagestanu/idn:1134