Szczepienia ochronne – od epoki oświecenia

Najbliższy tydzień jest ostatnim, w którym zaszczepienie się umożliwi uzyskanie pełnej odporności w obliczu prognozowanej przez naukowców i lekarzy jesiennej fali zachorowań na COVID-19 (Pfizer, dwie dawki, 3 + 2 tygodnie).

W trosce o bezpieczną oraz higieniczną organizację zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym Dyrektor I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku zwraca uwagę, iż zaszczepieni uczniowie będą korzystać z preferencji w działaniach wymagających przestrzegania obostrzeń epidemicznych, w tym m.in. wyjść grupowych, wyjazdów edukacyjnych, plenerów artystycznych itp.

Dyrektor przypomina, że naukowe odkrycia i osiągnięcia w zakresie szczepień sięgają końca XVIII wieku (Edward Jenner, szczepionka przeciwko ospie prawdziwej, 1796), zatem epoki oświecenia, a jednocześnie z przyjemnością pragnie podkreślić, że wszyscy członkowie kadry pedagogiczno-artystycznej oraz pracownicy administracyjni i gospodarczy I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku poddali się szczepieniom ochronnym.

Rekomendację szczepień zawierają wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 roku.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r