Europejski Dzień Języków w Plastyku

Tradycji ponownie stało się zadość, a tym razem spośród państw angielskiego i niemieckiego obszaru językowego klasy wylosowały następujące państwa: AUS, AUT, ENG, GER, IRL, LIE, MLT, NZL, RSA, SCO, SUI i WAL.

W I Prywatnym Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku odbyła się kolejna już edycja Europejskiego Dnia Języków. W bieżącym roku obchodzimy dwudziestą rocznicę tego święta. Europejski Dzień Języków został wprowadzony z inicjatywy Rady Europy, a jako datą obchodów tego dnia przyjęto dzień 26 września.

Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje działania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie naszego kontynentu.

A my w naszej szkole promujemy naukę języków angielskiego i niemieckiego. W bieżącej edycji konkursu poszczególne klasy losowały państwa angielskiego i niemieckiego obszaru językowego. Zadaniem uczniów było przedstawienie poprzez strój, jak również inne elementy, artysty wywodzącego się z państwa, które przyszło poszczególnym klasom reprezentować.

Poszczególne klasy prezentowały twórców z następujących krajów: klasa I A – Republika Południowej Afryki, klasa I B – Anglia, I C – Austria, II A – Nowa Zelandia, II B – Szwajcaria, II C – Malta, III A – Niemcy, III B – Liechtenstein, III C – Szkocja, III D – Irlandia, III E – Australia, IV A – Walia. Młodzież jak zwykle wykazała się niezwykłą kreatywnością i dowcipem, sięgając po artystów mniej i bardziej znanych. Poszczególne klasy prezentowały krótkie opisy poszczególnych twórców.

W rolę reporterów uwieczniających ten dzień na zdjęciach, wcielili się panowie profesorowie: Adam Bębenista oraz Michał Bukowski. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało nasze jury: panowie vice-dyrektorzy: Marek Mroczkowski oraz Marcin Mroczkowski, którzy z uwagą śledzili prezentacje wszystkich uczestników naszego konkursu.

Jury EDJ podkreśliło z zadowoleniem, że nasza młodzież wykazała się dużą już znajomością historii sztuki i jej twórców w poszczególnych krajach, a także pomysłowością w kreacjach i doborze atrybutów kulturowych wybranych państw Europy, Afryki oraz Australii i Oceanii. Zadanie nie było łatwe, ostatecznie wyróżnione zostały wszystkie klasy trzecie – ex aequo: A, B, C, D, E, ze szczególnym uwzględnieniem zaprezentowanych rekwizytów.

Zwieńczeniem Europejskiego Dnia Języków była projekcja w płockim kinie NoveKino Przedwiośnie filmu w wersji anglojęzycznej „Wielkie oczy” w reżyserii Tima Burtona. Propozycja filmowa pana profesora Macieja Jeziórskiego spotkała się podczas projekcji z wielkim entuzjazmem wszystkich uczniów. Po seansie młodzież wraz z opiekunami przybyła na zajęcia ujęte w planie lekcji.

Tekst: nauczyciel języka niemieckiego i opiekun Samorządu Uczniowskiego prof. Ewa Wojtysiak-Szczepańska
Zdjęcia: artysta fotograf prof. Adam Bębenista