Świat witraży, czyli II C w ramach specjalizacji tradycyjne techniki malarskie i pozłotnicze oraz osoby zainteresowane z klas starszych – w Toruniu

W programie witraże kościoła pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz warsztaty w Interaktywnym Muzeum Witraży „Nisza” i w II Pracowni Witrażu Katedry Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W pierwszej części wycieczki edukacyjnej zwiedzanie kościoła pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, gdzie znajdują się inspirowane obrazami El Greca współczesne witraże Sławomira Intka i ołtarz Mariusza Drapikowskiego – głównego wykonawcy Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Następnie w Interaktywnym Muzeum Witraży „Nisza” uczniowie poznali tajniki techniki opracowanej w XIX wieku w USA przez Louisa Comforta Tiffany’ego i nowoczesne techniki fusingu oraz zrealizowali indywidualne projekty podczas warsztatów pod kierunkiem Sławomira i Radosława Intek.

Ostatnim punktem programu była wizyta w II Pracowni Witrażu Katedry Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie uczniowie dowiedzieli się o narzędziach, materiałach i technikach stosowanych w witrażownictwie, poznali historię oraz zapomniane techniki średniowiecznego warsztatu witrażowego, który znakomicie rozwijał się już od lat trzydziestych XIV-wiecznego Torunia.

W pracowni kierowanej przez dr. hab. prof. UMK Andrzeja Kałuckiego, z pomocą dr Anny Wójcickiej i doktorantów Marzeny Wilk, Igora Datkiewicza, uczniowie mogli nie tylko zapoznać się z tradycyjną techniką ołowianą, ale też zrealizować przygotowane wcześniej projekty witraży.

Wyjazd edukacyjny odbył się pod kierunkiem prof. Macieja Jeziórskiego (także zdjęcia) i prof. Anny Macionek-Stańko.