Wiosna w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku

Dnia 22 marca 2013 roku klasy I i IV I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku wraz z nauczycielami prof. Markiem Mroczkowskim i prof. Ryszardem Rau udały się do nowo otwartego Muzeum Żydów Mazowieckich przy ulicy Kwiatka 7. Zbiory ukazują paradis Judaeorum, jak to ujął naczelny rabin krakowskiej gminy żydowskiej Mosze ben Israel Isserles na określenie sytuacji Żydów w Polsce. Scenę przyjęcia Żydów w Płocku uwiecznił Jan Matejko na obrazie z 1888 roku, znajdującym się obecnie w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Raj Żydów w Polsce zniszczyli w czasie II wojny światowej Niemcy. W Płocku holokaust rozpoczął się w 1941 roku, a dzieła zniszczenia dokończyli po wojnie komuniści, burząc wielką synagogę w Płocku. W zachowanej bożnicy powstało Muzeum Żydów Mazowieckich z inicjatywy Stowarzyszenia Synagoga Płocka i jako nowopowstała placówka przeszła już pod skrzydła Muzeum Mazowieckiego.

Po wejściu do środka wszyscy byli zachwyceni nowatorską aranżacją ekspozycji. Multimedialne wystawy w ciekawy sposób ukazywały historię miejsca i kultury żydowskiej. Można było zobaczyć stare mapy Mazowsza i dawne plany Płocka z zaznaczoną dzielnicą żydowską.

Jednym z najciekawszych kiosków multimedialnych jest tzw. stół klezmerski. Na ekranie w czterech rzędach wyświetlane są 24 kolorowe kwadraty. Kryją one sekcję basową, sekwencje bębnów, dźwięki akompaniamentu i partie odgrywane na tradycyjnych fletach.

Podchodząc do stolika musieliśmy odpowiadać na pytania wyświetlane na ekranie. Poprawne odpowiedzi nagradzane były aktywowaniem dostępu do kolejnych kwadracików muzycznych: gdy je dotykaliśmy, w słuchawkach rozlegał się dźwięk wybranego instrumentu. Uczniowie świetnie się bawili, jednocześnie się ucząc.

Można też było poznać zapachy przypraw charakterystycznych dla kuchni żydowskiej, takich jak gałka muszkatołowa, goździki, kardamon, a także dowiedzieć się, że popularna chałka składa się z trzech warkoczy ciasta, symbolizujących prawdę, pokój i sprawiedliwość.

Na środku sali znajdowały się prezentacje i eksponaty związane z religią żydowską, m.in. zwój Tory. Na jednej ze ścian była pusta wnęka, w której w najbliższym czasie ma znaleźć się oryginalna szafa na zwoje Tory, tzw, Aron ha-Kodesz, obecnie znajdująca się w Muzeum Mazowieckim.

W osobnym pomieszczeniu znalazła się prezentacja multimedialna, ukazująca płockie getto i zbrodnicze działania Niemców, realizujących politykę holokaustu.

Wszyscy byli zadowoleni z wycieczki do tzw. Małej Synagogi, gdyż mogli się tam zapoznać z bogatą kulturą narodu wybranego, a także dowiedzieć się o wielu ciekawych informacji związanych nie tylko z Żydami, ale i z Płockiem. Wycieczka do muzeum, które stało się Centrum Spotkań Kultur, była bardzo udana. Według mnie warto było tam pójść, poznać bliżej historię Żydów mazowieckich, ich kulturę, styl życia i historię naszego miasta.

Zdjęcia: Marek Mroczkowski