Dawid Ławicki z klasy II – laureat I nagrody III Międzynarodowego Biennale Miniatur – „Początek był w Polsce”

W trzeciej edycji przebiegającego pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Międzynarodowego Biennale Miniatur – „Początek był w Polsce” laureatem I nagrody w kategorii grafika, rysunek, malarstwo został Dawid Ławicki, uczeń I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku. Tegoroczne Biennale odbywa się w 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Nagrody wręczone będą dnia 3 września 2014 roku podczas wernisażu we Włocławskim Muzeum Diecezjalnym.

Dawid Ławicki otrzymał właśnie promocję do klasy trzeciej z wysoką średnią ocen ze wszystkich przedmiotów wynoszącą 4,57. Jest młodym artystą o licznych zainteresowaniach, także historycznych, w tym sztuką wojenną i militariami. Nic zatem dziwnego, iż z wielką ochotą wziął udział w organizowanym przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Prywatną Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych we Włocławku konkursie, którego myśl przewodnia ogniskuje zainteresowania historią najnowszą. Jak czytamy w protokole obrad Jury, „uczestnictwo młodych ludzi z całego świata w Biennale daje okazję do poznania historii i prawdy o dramatycznych wydarzeniach roku 1939 w Polsce”.

Pod kierunkiem swego opiekuna artystycznego, którym jest art. plast. prof. Magdalena Sikorska-Tokarska, Dawid przygotował i zrealizował cykl linorytów ukazujących najsłynniejszy epizod kampanii wrześniowej 1939 roku – Bitwę nad Bzurą. Warto przypomnieć, iż była to jedyna poważna kontrofensywa, z jaką musieli się zmagać Niemcy w latach 1939-1942. Ówczesne działania ofensywne Armii „Poznań” gen. Tadeusza Kutrzeby przyniosły w dniach 9-12 września kapitalne sukcesy militarne. Zaprzepaszczone – z uwagi na zdradę Francji i Anglii, czyli nieudzielanie sojuszniczej Polsce pomocy, co premierzy obu krajów tajnie ustalili w dniu 12 września na konferencji w Abeville oraz decydujące o klęsce „uderzenie nożem w plecy” – inwazja Związku Sowieckiego w dniu 17 września 1939 roku.

W III Międzynarodowym Biennale Miniatur – „Początek był w Polsce” uczestniczyli uczniowie szkół plastycznych z Kolumbii, Łotwy, Meksyku, Polski i Rumunii. Nadesłano 589 prac z 24 szkół artystycznych. Nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: grafika, rysunek, malarstwo oraz rzeźba i tkanina. Do wystawy pokonkursowej dopuszczono aż 392 prace, a w protokole Jury pogratulowało „laureatom i pedagogom wysokiego poziomu nadesłanych prac”.

Jury III Międzynarodowego Biennale Miniatur – „Początek był w Polsce” przewodniczył prof. zw. Zbigniew Purczyński z Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (b. Dziekan Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, b. Prorektor ds. Ogólnych ASP w Łodzi). W skład jury weszli: dr hab. Alicja Majewska, prof. UMK – Prodziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i dr hab. Paweł Marek Jakubowski, prof. ASP – członek Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Otwarcie wystawy pokonkursowej III Międzynarodowego Biennale Miniatur “Początek był w Polsce” w 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędzie się dnia 3 września 2014 roku o godzinie 12.00 we Włocławskim Muzeum Diecezjalnym przy Placu Mikołaja Kopernika 3. Uroczystość zostanie poprzedzona Mszą św. w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włocławku o godzinie 11.00 w intencji poległych, zamordowanych i zaginionych w wyniku inwazji Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku.

http://www.possp.pl/index.php/biennale/iii-miedzynarodowe-biennale
http://cea.art.pl
http://www.mkidn.gov.pl