Marika i Amerykanin

Marika Michalska – absolwentka I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku (2007) i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2012) wystawiła swe prace w Domu Darmstadt Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Ich monograficzny charakter ukazał nowe oblicze artystki. Znaliśmy ją dotąd między innymi jako laureatkę Światowego Konkursu Plastycznego “Connecting Global Villages” organizowanego przez Sister Cities International, której nagrodę główną wręczał osobiście w płockim „Plastyku” Patrick Leahy – Attaché ds. Kulturalnych Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce (2005).

Przyczyny losowe uniemożliwiły Marice udział w finisażu wystawy w Domu Darmstadt, dlatego też w dalszej części ikonografii zamieszczamy archiwalne zdjęcia młodej artystki z uroczystości wręczenia głównej nagrody wspomnianego wyżej konkursu. Wśród gości obecnych wówczas w sali wystawowej I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku byli m.in. Patrick Leahy – Attaché ds. Kulturalnych Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, Mirosław Milewski – Prezydent Miasta Płocka, Teresa Dobrosielska – Dyrektor Delegatury w Płocku Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Wojciech Myjak – specjalista ds. szkół plastycznych Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Przeżyjmy to przy tej okazji jeszcze raz!…

Marika Michalska urodziła się w 1987 roku. Ukończyła I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku w 2007 roku. W klasie II, III i IV otrzymywała Stypendium Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2007-2012 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom obroniła z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. nadzw. Piotra Stachlewskiego i w Pracowni Rysunku prof. zw. Zbigniewa Purczyńskiego – Prorektora ds. Nauczania ASP w Łodzi.

Marika otrzymała wiele nagród, to m.in.: Nagroda Główna Diecezjalnego Konkursu Plastycznego “Należę do pokolenia Jana Pawła II” (2005), Nagroda Specjalna Konkursu Plastycznego “Płocka Fara w służbie miastu. Jubileusz 1356-2006” (2006), Nagroda Galerii ATLAS SZTUKI i Nagroda Galerii AMCOR w XXIX Konkursie im. Władysława Strzemińskiego “Sztuki piękne” dla studentów ASP w Łodzi (2012), Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi (2012), Wyróżnienie Honorowe IV Ogólnopolskiej Wystawy “Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” w Gdańsku (2012) .

Finisaż wystawy w Domu Darmstadt zatytułowany został „Grafika – rysunek – formy linearne”. Prezentowane prace to sitodruk i rysunek, a pochodzą cyklu „Formy linearne”. Jak stwierdza artystka dają odbiorcom możliwość własnej interpretacji. Jest to tym łatwiejsze, że nic nie sugerują, bowiem nie posiadają tytułów. W pracach da się zauważyć nakładające się na siebie sylwetki ludzi. To właśnie człowiek, umieszczony w tłumie i zgiełku miasta, jest tematem tego cyklu. Jest on przedstawiony w pewnym uproszczeniu. Sama rzeczywistość jest przeze mnie przetworzona i pozbawiona zbędnych szczegółów. Prace te są zbliżone do abstrakcji. Każda kreska i plama jest wcześniej przemyślana i pozbawiona przypadkowości. Przez to prace wydają się bardziej oczyszczone i przejrzyste.

Wystawę otworzyła Iwona Markiewicz – Kierownik Działu Projektów Kulturalnych Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Sylwetkę artystki przybliżyła Małgorzata Mroczkowska – Dyrektor I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, która wyraziła zadowolenie, iż nasi absolwenci pamiętają o Płocku i tu pragną pokazywać swe dojrzałe koncepcyjnie i warsztatowo dzieła. Słowom tym przysłuchiwała się z uwagą dobrze zapowiadająca się młodzież „Plastyka” i I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marceliny Rościszewskiej.

Zdjęcia: Marek Mroczkowski