Audiovizualia Inez i Dagmary

Dnia 13 grudnia 2014 roku we współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki Stowarzyszenie 627 km zorganizowało animację, na którą składał się wernisaż Dagmary Jaworskiej i Inez Zapory, młodych artystek związanych z I Prywatnym Liceum Plastycznym w Płocku. Miał on miejsce w nowej, niegotowej jeszcze siedzibie POKIS-u. Celem było propagowanie młodych twórców w różnych dziedzinach sztuki, w tym przypadku poprzez połączenie sztuki malarskiej, audiowizuali oraz elektronicznej muzyki alternatywnej.

Wnętrze obiektu przy ulicy Tumskiej 13 ma klimat industrialny i surowy, co pięknie wpisywało się w klimat wydarzenia. Powieszone na ścianach, pełne barw obrazy tworzyły kontrast dla ceglanych ścian, co było zamierzonym efektem organizatorów, którzy chcieli uzyskać efekt alternatywy dla większości wydarzeń organizowanych w Płocku.

Dagmara podkreśla, że w swoich obrazach stawia na „czystość” barw. W pracach wykorzystuje i podkreśla kontrasty. Na wernisażu przedstawia obrazy z pięciu lat swojej twórczości od roku 2009 do 2014. Prace są zróżnicowane, zawierają dwa rodzaje kolorytów zarówno ciepły (kolory zmierzające do żółcieni, głównie czerwono-oranżowo-żółte) jak i zimny (kolory zmierzające do błękitu, głównie błękitno-zielono-fioletowe). Młodą artystkę inspiruje tętniące życie, ruch, zmiany oraz otaczający ludzie i przyroda.

Inez z kolei używa stonowanych kolorów, co ma nadać efekt tajemniczości i niedopowiedzenia. Inspirują ją przede wszystkim emocje, które chce wyrazić poprzez jak najprostsze formy. Ma na celu to, aby każdy odbiorca widział w nich coś innego, osobistego dla samego siebie. Obrazy pochodzą z okresu dwóch ostatnich lat.

Drugą częścią wydarzenia były audiowizualizacje, czyli sztuka wykorzystująca urządzenia przetwarzające dźwięk lub obraz w czasie i przestrzeni. Autorskie wizualizacje przedstawiła Inez Zapora działająca pod pseudonimem „Nie wiem”. Towarzyszyła temu alternatywna muzyka elektroniczna grana przez DJ-ów ze Stowarzyszenia 627 km lub z nim zaprzyjaźnionych.

W twórczej animacji uczestniczyło wielu zainteresowanych oryginalną działalnością młodych artystek, w tym przyglądający się z życzliwą uwagą organizatorzy płockiego środowiska edukacyjno-artystycznego Małgorzata i Marek Mroczkowscy oraz uczniowie I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, a także rodziny oraz przyjaciele autorek.

Tekst: Inez Zapora, klasa trzecia I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku

Zdjęcia: Marek Mroczkowski

http://plock.gazeta.pl/plock/1,35681,17128808,Audiovizualia_przy_Tumskiej_13__Obrazy_na_plotnie.html

Inez Zapora: https://www.youtube.com/watch?v=HN5fdVm_THY&feature=youtu.be