„11 kreacji” – świetna wystawa w Mostach uczniów klasy trzeciej „Plastyka”

Wystawa „11 kreacji” to jedno z najciekawszych i najważniejszych wydarzeń plastycznych tego roku w Płocku. Pomysł prezentacji swych prac przedstawili uczniowie klasy trzeciej I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, a kuratorem wystawy została ich wychowawczyni art. plast. prof. Magdalena Sikorska-Tokarska. Ta niezwykle interesująca inicjatywa młodych twórców, zrealizowana przecież na rok przed obroną prac dyplomowych, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, licznie zgromadzonej na wernisażu wystawy w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Centrum Handlowym Atrium Mosty w Płocku.

Najbardziej utalentowana artystycznie młodzież, uczęszczająca do I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, postanowiła zaprezentować się płockim koneserom sztuki. Miejscem wydarzenia stała się Galeria Sztuki Dzieci i Młodzieży Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, ulokowana w CH Atrium Mosty w Płocku. Tym razem swój dorobek pokazali uczniowie klasy trzeciej „Plastyka”: Magdalena Czerniak, Kamil Garlicki, Adrianna Jankowska, Katarzyna Jarzyńska, Sebastian Jędrzejewski, Eliza Kwiatkowska, Maciej Lewandowski, Dawid Ławicki, Patrycja Rybicka, Tomasz Ściechowicz oraz Inez Zapora.

Wernisaż wystawy rozpoczął się od interesującego występu wokalnego Oliwii Walewskiej z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego w Płocku. Głos zabrała m.in. Dyrektor I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku Małgorzata Mroczkowska oraz wychowawczyni klasy trzeciej i kurator wystawy art. plast. prof. Magdalena Sikorska-Tokarska, która zwróciła uwagę na wielkie postępy artystyczne utalentowanej młodzieży.

Wśród wychowanków pokazujących swój dorobek są między innymi laureaci pierwszych nagród konkursów międzynarodowych: Sebastian Jędrzejewski – „Pamiętajcie o ogrodach” (2014) i Dawid Ławicki – „Początek był w Polsce” (2014). Obydwaj dżentelmeni są stypendystami Fundacji ORLEN, a Sebastian to również stypendysta Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej (2014). Jedną z barwnych postaci jest też Inez Zapora, inicjatorka niedawnej, autorskiej wystawy „Audiovizualia” (2014).

Na wystawie „11 kreacji” zaprezentowane zostały prace powstałe w szkole, ale także w zaciszu domowych pracowni. To dzieła o zróżnicowanej tematyce, wykonane w technikach malarskich i rysunkowych, a także rzeźba oraz zdjęcia i projekty audiowizualne. Ukazują spore już umiejętności w dziedzinie kompozycji, kolorystyki, sposobu oddania przestrzeni i światłocienia. Często bardzo ekspresyjne, zdradzają młodzieńczą wrażliwość estetyczną i ciekawość w odkrywaniu struktury i symboliki otaczającej nas rzeczywistości. A że nie jest to łatwe, świadczy jeden z przyjętych pseudonimów artystycznych – „Nie Wiem”, co zachęca do stawiania pytań wręcz egzystencjalnych.

O wielkim zainteresowaniu wystawą świadczy niemal dwugodzinna na wernisażu obecność wielu gości, w tym również członków rodzin, znajomych i przyjaciół. Zwiedzanie ekspozycji, fotografowanie, rozmowy i dyskusje, wywiady medialne. Kontemplacyjna zaduma i emocjonalne reakcje. Widoczne na zdjęciach rozpromienione twarze widzów potwierdzają spostrzeżenie Leona Battisty Albertiego: „Sztuka cenniejsza niż złoto”!

Warto podkreślić, że nasi uczniowie pamiętali też o swych mistrzach. W inauguracyjnym wystąpieniu prowadzący uroczystość Adrianna Jankowska i Sebastian Jędrzejewski poprosili o towarzyszenie artystów plastyków I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, profesorów: Pawła Chmieleckiego, Macieja Jeziórskiego, Włodzimierza Kwiatkowskiego, Annę Macionek-Stańko i Jacka Markiewicza. Podziękowania otrzymał też kierownik Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Artur Kras, który całemu przedsięwzięciu zapewnił nowoczesne warunki wystawiennicze.

Wystawę można oglądać do dnia 3 maja 2015 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 18. Wstęp wolny.

https://www.facebook.com/galeriasztukidzieciimlodziezy/photos/pcb.814223668652529/814206121987617/?type=1&theater
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KNV4Zays5f0
rad, Malarskie kreacje uczniów z “Plastyka”, Tygodnik Płocki Nr 13 (2155) z dnia 31 marca 2015 roku, s. 28

Zdjęcia: Marek Mroczkowski