„Muzyka romantyczna i sztuka nowoczesna”. Ekskluzywna wizyta w Filharmonii Narodowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Co wybrać w stolicy: wystawę prac Andrzeja Wróblewskiego (która za chwilę jedzie do Hiszpanii), czy też koncert Polaków, którzy zakwalifikowali się do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (na który od dawna nie ma biletów)? Na szczęście uczniowie Szkół LOGOS w Płocku tych dylematów nie mają: bezpłatne bilety przekazała Fundacja BGŻ, a Filharmonia Narodowa dokonała rezerwacji na jeden z trzech wyjątkowych koncertów w Sali Kameralnej FN w Warszawie.

Dnia 15 maja 2015 roku odbyła się wycieczka studyjna do Warszawy dla uczniów I Prywatnego Liceum Plastycznego i I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marceliny Rościszewskiej. Tego dnia zebraliśmy się wszyscy pod budynkiem szkolnym, by następnie wyruszyć wygodnym autokarem w dwugodzinną trasę, pod dyskretną opieką historyka sztuki prof. Marka Mroczkowskiego i anglisty prof. Piotra Wiśniewskiego.

W stolicy pierwszym celem naszej wycieczki było Muzeum Sztuki Nowoczesnej, znajdujące się w byłym Domu Meblowym „Emilia” przy ulicy Emilii Plater 51. To jeden z najwybitniejszych przykładów architektury modernistycznej w Polsce, wpisany do rejestru zabytków, a następnie zeń wykreślony w wyniku presji lobbystów planujących wybudowanie w tym miejscu kolejnego banalnego wieżowca.

Obiekt zupełnie nie nadający się na potrzeby muzealnicze, mieszczący tymczasowo Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tu mogliśmy zapoznać się z wystawą prac Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) „Recto/Verso. 1948-1949, 1956-1957” – jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, zaangażowanego początkowo w realizm socjalistyczny, autora eksperymentów formalnych z pogranicza abstrakcji, twórcy sugestywnej wizji wojny totalnej, skutkującej dramatyczną dezintegracją człowieka jako osoby ludzkiej.

Dodatkowo mogliśmy podziwiać dwie kolejne wystawy. Pierwsza z nich „Gdyby dwa morza miały się spotkać” zawierała prace artystów Bliskiego i Dalekiego Wschodu, obierając za punkt wyjścia „trudno uchwytny moment, w którym jednostki zmieniają się w podmiot zbiorowy, a indywidualne losy, pragnienia i aspiracje zaczynają tworzyć ruch społeczny, przekuwając niezadowolenie i potrzeby jednostek w działanie polityczne”. Druga zaś to „Artystyczna podróż Hestii” – wystawa prac finalistów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznego. Udział wzięło trzystu siedemdziesięciu ośmiu studentów z dwudziestu sześciu ośrodków naukowych z całej Polski. Laureaci otrzymali miesięczne rezydencje artystyczne w Nowym Jorku i Walencji.

Mogliśmy zajrzeć do księgarni artystycznej Bookoff, która oferuje bogaty asortyment książek z zakresu wszelkich sztuk wizualnych, m.in. designu, fotografii, grafiki użytkowej i architektury oraz szeroko pojętych nauk humanistycznych. Księgarnia specjalizuje się w sprowadzaniu na zamówienie rzadkich pozycji, często całkowicie niedostępnych na rynku polskim i zagranicznym, wydawnictw międzynarodowych: The MIT Press, Yale University Press, John Wiley & Sons, Reaktion Books, Routledge, Aperture, MACK Books, Laurence King Publishing, Phaidon, Random House, Schirmer/Mosel, Steidl, Thames & Hudson.

Przeglądając atrakcyjne albumy sztuki (w nieatrakcyjnych, niestety, cenach…) mogliśmy skorzystać z kawiarni/czytelni EMESEN, czynnej w gmachu muzeum od strony ulicy Pańskiej 3, a następnie z uśmiechami na twarzy udaliśmy się do Złotych Tarasów przy ulicy Złotej 59 – restauracje, kawiarnie, lodziarnie i…. sklepy! A po wyliczonej dokładnie na 90 minut „przerwie spożywczej” udaliśmy się skrótem – przez podziemia (!) Pałacu Kultury Nauki im. Józefa Stalina (!) – do Filharmonii Narodowej przy ulicy Jasnej 5.

To kulminacyjny cel wyprawy, możliwy w rezultacie współpracy Dyrektor Szkół LOGOS w Płocku Małgorzaty Mroczkowskiej z Prezes Fundacji BGŻ Małgorzatą Zdzienicką-Grabarz i Dyrektorem Filharmonii Narodowej w Warszawie Wojciechem Nowakiem. Dzięki temu czekały na nas zarezerwowane miejsca w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i bezpłatne bilety na ekskluzywny koncert „Polacy w XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim 2015. Chopin – odsłona trzecia”. Za zgodą Dyrektora Wojciecha Nowaka mogliśmy skorzystać z przewodnika i zwiedzić niedostępne zwykłym śmiertelnikom wnętrza Filharmonii Narodowej. Instytucja ta oferuje program zwiedzania, ale z uwagi na ogromną liczbę osób zainteresowanych jeszcze w roku ubiegłym wstrzymano rezerwacje do odwołania.

Byliśmy świadkami talentów młodych, nagradzanych już w wielu krajach, polskich artystów, którzy przeszli kwalifikacje do udziału w najstarszym i najbardziej prestiżowym na świecie międzynarodowym konkursie pianistycznym. Jako pierwszy wystąpił Piotr Pawlak. To najmłodszy, 17-letni pianista, który zagrał dla nas na fortepianie utwory: Ballada g-moll op. 23, Nokturn E-dur op. 62 nr 2 i Barkarola Fis-dur op. 60, Następnym pianistą był 23-letni Łukasz Krupiński, który wykonał utwory: Etiuda cis-moll op. 25 nr 7, Mazurek fis-moll op. 59 nr 3, Walc Es-dur op. 18 i Polonez-Fantazja As-dur op. 61. Kolejnym młodym artystą był 22-letni Łukasz Mikołajczyk, który zaprezentował utwory: Scherzo E-dur op. 54, Walc As-dur op. 34 nr 1 i Polonez As-dur op. 53. Ostatnim wykonawcą był 23-letni Krzysztof Książek. Wykonał dla nas utwory: Preludium cis-moll op. 45 i Sonata h-moll op. 58. Wprowadzeniem oraz przedstawieniem uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zajęła się Róża Światczyńska – Program 2 Polskiego Radia.

Wycieczka zakończyła się szczęśliwym powrotem do Płocka. Bardzo cieszymy się, iż mogliśmy wziąć udział w wyjeździe z tak atrakcyjnym programem. Ta niecodzienna forma nauki pokazała nam to, że sztuka nowoczesna może iść w parze z muzyką romantyczną. Jak zauważył w drodze powrotnej prof. Marek Mroczkowski, wyprawa umożliwiła uczniom poszukiwanie prawdy, dobra i piękna w kulturze europejskiej, która tworzyli wielcy Polacy – romantyk Fryderyk Chopin i modernista Andrzej Wróblewski.

Osobne podziękowania dla Inez Zapory (klasa III) i Karoliny Gankowskiej (klasa II) za referaty wprowadzające do Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wycieczka była miłym oderwaniem się od żmudnych często codziennych obowiązków szkolnych, sprawiła też, iż wróciliśmy z nowymi pomysłami na nasze dzieła plastyczne.

http://www.powojennymodernizm.com/pawilon-meblowy-emilia
http://wroblewski.artmuseum.pl
http://artmuseum.pl/pl/news/andrzej-wroblewski-recto-verso-1948-1949-1956-1957-2
http://barzakh.artmuseum.pl/pl
http://artmuseum.pl/pl/wystawy/artystyczna-podroz-hestii
http://artmuseum.pl/pl/museum/bookoff
http://artmuseum.pl/pl/museum/emesen
http://fundacja.bgz.pl
http://filharmonia.pl
http://pl.chopincompetition2015.com
http://konkurs.chopin.pl/=files/attachment/5/3139/regulamin15.pdf

Redakcja: Marek Mroczkowski
Zdjęcia: Marek Mroczkowski i Tomasz Ściechowicz (jedno, ale za to frontowe)