Ze szkolnego archiwum 2008: o. Leon Knabit OSB z Tyńca w Plastyku

O. Leon Knabit OSB (rocznik 1929) szczęśliwie wygrał z wirusem. Sięgnijmy do archiwum 2008 roku, gdy był w naszych murach i ujął serca szkolnej społeczności.

Szczególne to zdjęcia z młodzieżą i nauczycielami, także to, na którym wznosi się, otoczony trzema matematyczkami: prof. Teresą Zwarycz, prof. Krystyną Baranowską, prof. Marią Trejdą i dyrektor Plastyka Małgorzatą Mroczkowską na dodatek.

Benedyktyn z tysiącletniego opactwa w Tyńcu słynie z poczucia humoru, ciętej riposty, mądrych kazań, świetnego kontaktu z młodzieżą, popularnych książek („Weź się w garść, bądź święty”, „Nikt nie jest byle jaki”), programów telewizyjnych („Ojciec Leon zawodowiec”).

Wspólnie z o. Joachimem Badenim OP i Judytą Syrek zredagował książkę Sekrety mnichów czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie (Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2007), której wydawca napisał: „Ojciec Joachim Badeni i ojciec Leon Knabit, dwaj starzy zakonnicy, dzielą się swoim doświadczeniem życiowym. Opowiadają anegdoty, udzielają rad i podają sprawdzone sposoby na rozwiązanie rozmaitych problemów, z którymi borykamy się codziennie. Męską rozmowę prowadzi kobieta – Judyta Syrek”.

To między innymi próba odpowiedzi na wciąż aktualne problemy. Co zrobić ze złośliwym sąsiadem? Jak przezwyciężyć nudę? Czy samotność może być dobra? Jak sobie radzić ze stresem? Czym się różni przyjaźń ziemska od „niebieskiej”? Jak budować dobry związek i nie toczyć wojny płci? Czy można panować nad emocjami?

Laur Krakowa XXI wieku (2007), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży” (2009), Blog Roku (2011), Order Uśmiechu (2017).

Ad multos annos!

Zdjęcia: Marcin Stawicki