Katarzyna Wiśniewska (III D) i państwo Mroczkowscy – na wernisażu wystawy prac laureatów IX Międzynarodowego Konkursu „Międzykulturowe Poszukiwania w Sztuce” w Łodzi

Laureatka III nagrody w kategorii plakat Katarzyna Wiśniewska oraz Marek, Małgorzata i Antoni Mroczkowscy uczestniczyli w uroczystości wręczenia nagród i otwarcia wystawy w łódzkiej Galerii Monopolis.

Nagrodę i dyplom dla utalentowanej uczennicy klasy III D I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku wręczył Wiceprzewodniczący Jury prof. dr hab. Piotr Karczewski z Instytutu Projektowania Graficznego i Informacji Wizualnej Wydziału Sztuk Pięknych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (Dziekan Wydziału Grafiki i Malarstwa w latach 2016-2019).

Obecna była również Wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi Małgorzata Pilżys jako współorganizatora z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie konkursu posiadającego rekomendację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Obecni na wernisażu Państwo Mroczkowscy odebrali nagrodę i dyplom dla opiekuna artystycznego Katarzyny Wiśniewskiej artysty plastyk prof. Magdaleny Sikorskiej-Tokarskiej.

Wernisaż odbył się w patio Galerii Monopolis (projekt nazwy i logo: słynny designer Janusz Kaniewski, 2014). B. Zespół Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Monopol Wódczany” (arch. Franciszek Chełmiński, 1896) w latach 70. XX w. uzyskał na 22 produkty znak jakości klasy światowej. Wpisany do rejestru zabytków (1994), zlikwidowany w ramach deindustrializacji Polski (2007), zrewitalizowany (2020) stał się drugim po Manufakturze (nazwa błędna, powinno być: Fabryka) centrum Łodzi, z galerią miejską, prywatnym teatrem, kinem, basenem, obiektami gastronomii, biurami, zielonymi tarasami, muzeum produkcji wódki.

W drugiej części wyprawy do Łodzi – otwarte dzień wcześniej, najnowocześniejsze w Europie Orientarium, z podwodnym 26-metrowym tunelem akrylowym (Afrykarium – 18 m): ekosystemy Wysp Sundajskich, Celebes, strefy oceanicznej Azji Południowo-Wschodniej.

Zdjęcia: Marek Mroczkowski